Zdrcená matka si došlápne na Merkelovou: Má na rukou krev mého syna

Berlín - Matka polského řidiče kamionu, který se loni stal první obětí berlínského atentátníka Anise Amriho, dává vinu za smrt svého syna i kancléřce Angele Merkelové. Podobné pocity dávají najevo i další pozůstalí, včetně Čecha Petra Čižmára, jehož manželka Naďa při útoku zahynula.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Lukasze Urbana (37) v jeho kamionu, ve kterém čekal na vyložení nákladu, zastřelil Amri loni 19. prosince večer. Nedlouho poté tímto kamionem vjel do prostoru vánočního trhu v západní části německé metropole, kde zabil dalších 11 lidí a na sedm desítek jich zranil.

Rodiče řidiče, kteří už v minulosti přišli o jednoho syna, se s tragédií nesmířili. "Chci paní Merkelové říci, že má na svých rukou krev mého syna," říká Urbanová, která prý měsíce přemýšlela o tom, co šéfce německé vlády při osobním setkání řekne. Merkelové mimo jiné vyčítá, že rodině po útoku ani nezaslala osobní kondolenci.

Šéfka německé vlády dnes na tiskové konferenci v Berlíně připustila, že si je vědoma toho, že si někteří pozůstalí přáli dřívější setkání. Dnešní schůzku ale i tak považuje za velmi důležitou. Postiženým na ní chce dát najevo soucit i odhodlání věci zlepšit. Je jí ale jasné, že ztráta pozůstalých se nedá nikdy odčinit.

Kritická slova na adresu Německa volí také otec Lukasze Urbana. Německá vláda a úřady se podle Henryka Urbana chovaly neuctivě. Urban kritizuje navíc i památník obětem, který bude v úterý na místě útoku odhalen. Jména obětí a země jejich původu budou zvěčněny na schodech pod Pamětním kostelem císaře Viléma na náměstí Breitscheidplatz. "Co to má být za symbol - jméno na schodu?" ptá se rozčarovaný otec polského řidiče.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama