Poslední šance pro Německo? Sondovací rozhovory o vládě budou rychlé

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) věří, že sondovací rozhovory o vládě se sociální demokracií (SPD) bude možné uzavřít v polovině ledna. Kabinet by podle ní mohl vzniknout do března.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Německá vlajka

Obě strany tak očekávají, že sondovací rokování, které má začít kolem 6. ledna, bude velmi rychlé. Už na 14. ledna si totiž sociální demokraté předběžně naplánovali stranický sjezd, který by měl rozhodnout o tom, zda strana zahájí i jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy.

Merkelová dnes zopakovala, že cílem její strany je vytvořit stabilní vládu, nikoli takovou, která by se v parlamentu musela při různých hlasováních opírat o podporů různých stran. Narážela tak na úvahy sociálních demokratů o volnější koalici nebo o menšinové vládě CDU/CSU.

O možnosti dalších řešení, mezi něž patří i předčasné volby, by v takovém případě kancléřka a její konzervativní unie jednaly i s dalšími parlamentními stranami.

Současné komplikace jsou mimo jiné důsledkem výrazných změn, kterých v zářijových volbách doznal Spolkový sněm. Poprvé v něm zasedla protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a vrátili se do něj svobodní demokraté (FDP). CDU/CSU a SPD naproti tomu výrazně oslabily.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie povolila lodi s migranty vystoupit na Sicílii

16.07.2018 04:57 Řím - Itálie umožní 450 migrantům, zachráněných v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi,…

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama