Mladý evropský lídr nebo neúspěšný bojovník o nezávislost: Kdo jsou vítězové a poražení v roce 2017?

Brusel - V politice se střídají úspěchy s neúspěchy, bylo tomu tak i letos. Kteří světoví politici si mohou gratulovat k povedenému roku 2017 a budou moci navazovat na svoji práci? A kteří naopak budou muset nechat uplynulý rok plavat a soustředit se na budoucnost? Server Politico přinesl seznam vítězů a poražených v roce 2017.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto

Vítězové

Emmanuel Macron
"Macronmánie" pobláznila celou evropskou politickou elitu v roce 2017. K té se přidali i francouzští voliči. Aby Macron dokázal vyvolat zápal ve voličích, organizoval nejdříve (stejně jako jeho americký kolega Donald Trump) masová shromáždění během své kampaně.

Díky nedostatkům jeho předchůdce Françoise Hollanda a skandálům jeho protivníků Françoise Fillona a Marine Le Penové dokázal Macron převzít kontrolu nad francouzskou společností a vedoucí úlohu v reformování Evropské unie.

Sebastian Kurz
Emmanuel Macron toho dokázal ve svém relativně mladém věku hodně. V Evropě je však jeden politik, který je ještě mladší a může toho dokázat mnohem víc. Řeč je o rakouském kancléři Sebastianu Kurzovi. 

Tím se stal díky tomu, že dokázal vyhrát volby s Rakouskou národní stranou, do jejíhož čela se odvážně postavil. Bude to on, kdo konečně změní rakouskou úlohu v Unii, která dosud spočívala v posluhování Německu? Může být vzorem pro další pravicové politiky, kteří nevědí, jak naložit s populistickými tlaky? Podle serveru Politico má pro to všechny předpoklady.

Cecilia Malströmová
Server Politico přisoudil nálepku vítěze i švédské europoslankyni a eurokomisařce pro obchod. Úspěchy Malströmové spočívají především v dohodách mezi EU a Japonskem, respektive mezi EU a Kanadou.

Díky ní je Unie rovněž velmi blízko k podpisu gigantických dohod o volném obchodu s organizací Mercosur, která zahrnuje země jako Argentina, Brazílie, Paraguay nebo Uruguay. V roce 2018 by navíc měla začít jednání ohledně spolupráce s Austrálií a Novým Zélandem.

Andrej Babiš
Na seznam vítězů bruselského serveru Politico se dostal i novopečený český premiér a miliardář v jednom. Jak píše server, Babiš se po vzoru Silvia Berlusconiho naučil chodit po tenké čáře, která spojuje politickou sílu a možný trest odnětí svobody.

Babiš podle Politica mění rovnováhu moci v Evropské unii, a to hned na několika frontách. Jako osmý liberální lídr dává dobré šance Alianci liberálů a demokratů pro Evropu v Evropském parlamentu. Zároveň jako euroskeptik může změnit politiku Visegrádské čtyřky z konstruktivní na obstrukční v přístupu k Bruselu.

Donald Trump
Seznam vítězů v roce 2017 uzavírá americký prezident Donald Trump, a to i přes pád jeho popularity na historické minimum. Trumpovi se však ve své základně podařilo udržet loajalitu, takže jmenoval soudce z konzervativních řad.

Zároveň je pod takovým dohledem médií, který neměl žádný prezident před ním. Ve Spojených státech je dnes téměř nemyslitelné, aby se jediná zpravodajská relace obešla bez informací o něm.

Poražení

Carles Puigdemont
Hned na prvním místě mezi poraženými je Carles Puigdemont, muž, který si klátil cestu od pozice místního novináře až ke katalánskému vůdci. V centru pozornosti světa se objevil na přelomu září a října kvůli snahám o vyhlášení samostatnosti Katalánska.

Scény policejního násilí na demonstrantech možná šokovaly svět, Madrid však i přesto dokázal prohlásit referendum za neplatné. Jelikož jej Španělsko zbavilo práce, uprchl na konci roku 2017 do Bruselu. Zatím není jasné, zda se Puigdemont vrátí zpět do Španělska.

Mariano Rajoy
Katalánské regionální volby v prosinci sice nejspíš nemají jasného vítěze, ale nade vší pochybnost je jasné, kdo v těchto volbách prohrál. Podle serveru Politico se to španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi stalo letos dokonce třikrát.

Nedokázal vyřešit katalánskou otázku předčasnými volbami, které daly separatistům v místním parlamentu absolutní většinu hlasů. Středopravá strana Ciudadanos sice zvítězila, Národní strana Rajoye však pohořela a z 11 mandátů jí zbyly v oblasti jen tři.

Angela Merkelová
Německá kancléřka Merkelová - liberální alternativa k Donaldu Trumpovi, rezervní vůdkyně svobodného světa, královna Evropy, osobnost roku. Přesto se podle serveru Politico umístila letos mezi poraženými.

Při volbách do sněmovny sice její CDU/CSU vyhrála, ale ztratila velikou část svých voličů. Kvůli tomu bude muset jednat se sociálními demokraty, kteří však dříve o "velké koalici" nechtěli ani slyšet.

Theresa Mayová
Předsedkyně vlády Spojeného království Theresa Mayová slíbila "silnou a stabilní" vládu. Poskytla však vše, jen ne to, co slíbila. Alespoň tak to popisuje server Politico.

Vyjednavači o "brexitu" jsou vždy krok před ní, kabinet premiérky je týden co týden spojován s veřejnými konflikty a aby politicky přežil, musí se Mayová spoléhat na podporu Demokratické unionistické strany Severního Irska, která je "nepředvídatelným a nespolehlivým partnerem".

Martin Schulz
Předseda německé SPD (Sociálnědemokratické strany) začal rok 2017 v čele Evropského parlamentu. Po krátkém intermezzu s německými voliči získala Schulzova strana v národních volbách nejméně hlasů ve své historii.

I když podle serveru Politico stále může "vytáhnout zajíce z klobouku" během jednání o koalici v příštích měsících, sám se v roce 2017 pohyboval stále tím samým směrem: dolů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netušil, že veze nepřítele číslo jedna? V Belgii pustili na svobodu šoféra…

19.06.2018 14:21 Brusel - V Belgii byl podmínečně propuštěn francouzský občan Ali Oulkadi. Prý neměl o činnosti…

EU chce oddělit ekonomické migranty už v Africe, zřídí "vyloďovací…

19.06.2018 14:08 Brusel - Evropská unie chce oddělovat uprchlíky uplatňující nárok na azyl v unii od ekonomických…

Migranti udělali ze Švédska zemi násilí? Po střelbě v Malmö zemřeli tři…

19.06.2018 12:10 Aktualizováno Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli tři lidé. Zraněny jsou tři…

Co říkají uprchlíci na Seehoferův přísnější migrační plán? Novináři je…

19.06.2018 11:58 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dostali do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama