ČR, Polsko a Maďarsko k soudu. Eurokomise podala žaloby kvůli kvótám

Brusel - Evropská komise podala u Soudního dvora EU žaloby proti Česku, Maďarsku a Polsku kvůli jejich ignorování programu přerozdělování žadatelů o azyl. První slyšení podle mluvčího lze očekávat v závěru tohoto roku. Celý proces může trvat až 18 měsíců.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Ilustrační foto

Už na počátku prosince tento krok avizoval první místopředseda EK Frans Timmermans. Naznačil přitom tehdy, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice středoevropských zemí.

"Evropská komise podala žaloby před Soudním dvorem EU proti České republice (C-719/17), Polsku (C-715/17) a Maďarsku (C-718/17) kvůli porušení předpisů práva EU o relokaci žadatelů o azyl," uvedl v tiskové zprávě mluvčí soudu Balázs Lehóczki.

V rozhovoru s ČTK Lehóczki uvedl, že dnešním dnem začíná procedura, kterou zahájila Evropská komise; žalované státy včetně Česka mají nyní právo na krok EK reagovat. První slyšení podle mluvčího lze očekávat v závěru tohoto roku. "V listopadu či v prosinci, ne dříve," řekl Lehóczki. Účastníkem tohoto slyšení mohou být kromě Česka, Maďarska, Polska a Evropské komise i další členské země EU, které o to budou mít zájem.

Zhruba dva až tři měsíce po tomto slyšení by se měl k žalobám vyjádřit generální advokát Soudního dvora. "Celý proces může trvat až 18 měsíců," upozornil mluvčí soudu, podle nějž ovšem soudci mohou délku řízení zkrátit.

Povinné migrační kvóty budí emoce od září 2015

27. května 2015 - EK navrhla, aby země EU v příštích dvou letech převzaly podle stanovených kvót 40.000 osob žádajících o azyl v Itálii a v Řecku. Na Česko mělo připadnout 1328 lidí.

26. června 2015 - Summit EU rozhodl, že uprchlíky nebude unie rozdělovat na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. Česká vláda později schválila, že do konce roku 2017 přijme 1500 migrantů.

4. září 2015 - EK oznámila záměr zemím EU navrhnout přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků od Itálie, Řecka a Maďarska.

22. září 2015 - Ministři vnitra EU schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi zeměmi EU. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Finsko se zdrželo. Polsko nakonec hlasovalo pro kvóty.

2. prosince 2015 - Slovensko podalo u Soudního dvora EU žalobu proti přerozdělování uprchlíků na základě kvót. O den později se s žalobou na soud obrátilo i Maďarsko. Česká vláda se k žalobě nepřipojila, vládě by se pak podle vlastního vyjádření hůř bránilo zavedení trvalého mechanismu přerozdělování uprchlíků.

5. června 2017 - Česká vláda rozhodla o tom, že Česko na základě kvót nepřijme už žádné migranty z Itálie a Řecka. Vláda systém kvót označila za dysfunkční a ke svému kroku se rozhodla i na základě zhoršené bezpečnostní situace. Česko, které mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, převzalo 12 migrantů z Řecka.

13. června 2017 - EK se rozhodla zahájit 15. června s ČR, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli neplnění přijímání migrantů podle kvót. Český prezident Miloš Zeman to označil za ztrátu suverenity členských zemí EU.

6. září 2017 - Evropský soudní dvůr zamítl žalobu, kterou Slovensko a Maďarsko napadly unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka podle kvót.

26. září 2017 - Skončil program přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Přerozděleno bylo 29.144 osob ze 160.000, své kóty splnilo pět států.

29. listopadu 2017 - Estonské předsednictví EU předložilo dokument s opatrným řešením sporu ohledně reformy společného azylového systému. Stále zmiňuje trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót, i když tento výraz nahradilo slovem "spravedlivý podíl".

7. prosince 2017 - Timmermans oznámil, že EK posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Naznačil ale zároveň, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice zemí.

14.-15. prosince 2017 - Migrace byla hlavním tématem summitu EU, kterého se poprvé ve funkci premiéra zúčastnil Andrej Babiš. Při setkáních s premiéry visegrádské čtyřky či šéfy Evropské rady Donaldem Tuskem i Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem Babiš obhajoval české odmítání kvót. Spolu s ostatními předsedy vlád zemí V4 přislíbil přispět 35 miliony eur (900 milionů korun) na zlepšení ochrany libyjské hranice. Summit spory ohledně kvót neodstranil.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama