V Německu začnou "tajné" rozhovory o vládě. CDU/CSU a SPD se hádají už teď

Berlín - V Německu začnou v neděli předběžné rozhovory mezi CDU/CSU a sociální demokracií (SPD) o nové vládě. Podle Angely Merkelové a Martina Schulze mají být rychlé a věcné. Tak snadné to ale zřejmě nebude. Sestavení kabinetu ve spolkové republice ještě nikdy netrvalo tak dlouho jako po loňských zářijových volbách.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Angela Merkelová a Martin Schulz

Když už se v listopadu 2017 zdálo, že země poprvé směřuje ke koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, rozhodla se FDP rozhovory o vládě ukončit. Předčasné volby se tehdy zdály být nevyhnutelné. Zakročil ale prezident Frank-Walter Steinmeier, který parlamentní strany vyzval k dalšímu jednání.

Takzvané sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu jednání, tak začnou téměř tři a půl měsíce po parlamentních volbách. Jakoby dosavadní vládní strany chtěly alespoň částečně dohnat časovou ztrátu, domluvily se, že sondovací rozhovory skončí už do příštího čtvrtku nebo pátku.

Celkem 39 vyjednavačů - po 13 z každé z trojice stran - nejprve zasedne společně, ale posléze mají v menších pracovních skupinách pečlivě probrat 14 tematických oblastí, které si strany stanovily. Merkelová a Schulz chtějí dosáhnout také toho, aby z rozhovorů neunikaly žádné informace. Žádný z vyjednavačů proto až do konce sondovacích debat, které podle SPD mohou vyústit také v podporu menšinové vlády CDU/CSU, nemá dávat rozhovory médiím nebo vystupovat v televizních diskuzích. Tabu mají být i tweety o aktuálním stavu vyjednávání.

Že by se únikům informací podařilo zcela zabránit, je ale nepravděpodobné, i proto, že je politici nezřídka používají cíleně, aby tak ovlivnili vyjednávání ve svůj prospěch. Také o věcnosti části vyjednavačů mohou panovat pochybnosti, zvláště po mediálních přestřelkách některých politiků CSU a SPD z uplynulých dnů.

Šéf poslanců bavorské CSU Alexander Dobrindt například sociálním demokratům vzkázal, že by neměli vytahovat prastará socialistická témata. Nemohou podle něj počítat s tím, že kompletně prosadí své požadavky. Místopředseda SPD Ralf Stegner zase v reakci řekl, že sociálním demokratům jsou takováto vyjádření CSU úplně ukradená.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský princ William zahájil návštěvu Izraele, zavítá i do Palestiny

25.06.2018 19:03 Tel Aviv - Britský princ William dnes zahájil čtyřdenní návštěvu Izraele. Během ní také zavítá na…

Roky sdíral Německo na dávkách. Teď zkusí Německo vyhostit exbodyguarda…

25.06.2018 17:52 Berlín - Bývalý bodyguard vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina byl dnes zadržen…

Poplach v Rumunsku: Na zemi každý den útočí Rusko

25.06.2018 17:35 Bukurešť - Rumunsko čelí prakticky každý den agresivnímu chování Ruska v oblasti Černého moře.…

Drželi jsme se mrtvých těl, utopili se před našima očima. Uprchlíci…

25.06.2018 17:06 Aktualizováno Pozzallo (Irálie) - Celá Evropa sleduje spor o lodě, které ve Středozemí zachraňují uprchlíky. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama