Aktivace článku 155? Katalánsko napadlo u soudu převzetí autonomie

Barcelona - Prozatímní vedení katalánského parlamentu podalo stížnost ke španělskému ústavnímu soudu. Mimo jiné se v ní uvádí, že vláda v Madridu neměla sama rozpouštět katalánský parlament a odvolávat regionální vládu. Podle vedení parlamentu měl Madrid k takovému kroku vyzvat katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto

Španělská vláda převzala přímou správou nad Katalánskem koncem října, když tamní regionální parlament, v němž měli většinu separatisté, přijal rezoluci o nezávislosti Katalánska. Madrid tak aplikoval článek 155 španělské ústavy, který po schválení horní komorou španělského parlamentu umožňuje převzít autonomii nad regionem, pokud jeho vedení porušuje ústavu či španělské zákony.

Tento článek byl v případě Katalánska zcela aplikován poprvé ve čtyřicetileté historii demokratického Španělska. Předtím byl článek 155 použit pouze jednou, a to v roce 1989 v případě Kanárských ostrovů. K samotnému převzetí autonomie ale tehdy nedošlo, neboť tamní regionální vláda se nakonec s Madridem dohodla. Důvodem však nebylo vyhlášení nezávislosti, Kanárské ostrovy odmítaly snížit cla po vstupu Španělska do Evropských společenství (nynější EU).

Stížnost k ústavnímu soudu na aplikaci článku 155 nyní podalo prozatímní vedení katalánského parlamentu, které zastupuje parlament od jeho rozpuštění koncem října. Vedení nového parlamentu, který vzešel z voleb 21. prosince, bude vytvořeno na ustavující schůzi svolané na 17. ledna.

V Katalánsku se nyní konají horečná jednání tamních politických stran, neboť ovládnutí vedení nového parlamentu může být klíčové i pro sestavení nové katalánské vlády. Ovládnou-li vedení separatisté, mohl by se kandidát na premiéra teoreticky ucházet o hlasy poslanců i prostřednictvím videokonference.

Dosavadní pravidla totiž výslovně nestanovují, že by kandidát o úřad katalánského premiéra musel svůj program v parlamentu představit osobně. Videokonferenci v tomto případě zvažuje separatistická koalice expremiéra Puigdemonta, který je nyní v Bruselu, kam se uchýlil po obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británii pobouřilo tragické selhání. Matku označili lékaři za paranoidní,…

19.06.2018 09:45 Manchester - Británií rezonoval otřesný případ lékařského selhání. Matka se bála o svou těžce…

Vstřícnost k uprchlíkům se vymstí? Tisíce Afričanů se už valí na Španělsko

19.06.2018 09:13 Valencie - Experti varují Španělsko před důsledky vstřícné politiky vůči uprchlíkům. Na přijetí…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 08:22 Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Po střelbě ve švédském Malmö zemřeli dva zranění, útočník prchá

19.06.2018 08:11 Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli dva lidé. Zraněny jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama