Katalánští poslanci ve vazbě: Do parlamentu nesmějí, mandát budou delegovat

Madrid - Nejvyšší španělský soud dnes rozhodl, že tři katalánští politici, kteří jsou ve vazbě kvůli separatismu a kteří byli v prosinci zvoleni do regionálního parlamentu, se nesmějí účastnit parlamentních schůzí přímo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Katalánsko, ilustrační foto

Soudce Pablo Llarena zamítl žádost dvou katalánských exministrů Oriola Junquerase a Joaquima Forna a katalánského aktivisty Jordiho Sáncheze, kteří chtěli dostat vycházky alespoň pro účast na schůzích parlamentu. Ten má být ustaven příští týden ve středu.

Llarena také nařídil, aby bylo zajištěno právo těchto tří politiků na výkon mandátů prostřednictvím delegování hlasu po dobu, kdy budou ve vazbě.

Podle listu El País se v textu výslovně uvádí, že má být zajištěno právo těchto poslanců, "a žádných jiných". Podle deníku El País měl soudce na mysli pětici členů bývalé katalánské vlády, kteří po obvinění ze vzpoury uprchli do Belgie, aby se vyhnuli vazbě.

Separatisté získali v prosincových volbách 70 křesel ve 135členném parlamentu, čímž by tedy opět měli mít teoreticky absolutní většinu (minimálně 68 hlasů). Bez pěti uprchlíků v Bruselu a třech ve vazbě ji ale nemají. Pokud ale Junqueras, Forn a Sánchez delegují svůj hlas na zástupce, budou mít separatisté v parlamentu jistých 65 hlasů. Pro absolutní většinu jim budou chybět tři hlasy, které mohou získat například tak, že se některý z pěti poslanců v Bruselu vzdá mandátu ve prospěch jiného na kandidátce.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle myslí Rakousko vážně? Po uprchlících pořádně naštvalo muslimy a židy

18.07.2018 22:50 Aktualizováno Vídeň - Muslimové a židé se bouří proti návrhu, který přednesl dolnorakouský ministr Gottfried…

Loď těžební společnosti zachránila 40 uprchlíků, teď je nemá kde vylodit

18.07.2018 22:04 Řím - Loď Sarost 5 tuniské těžební společnosti Miskar, která minulý týden zachránila na moři 40…

Atentát na Mayovou? Muž byl shledán vinným z přípravy útoku v Downing…

18.07.2018 21:31 Londýn - Brit Naa'imur Rahman (20) byl shledán vinným ze zosnování plánu teroristického útoku s…

Bionacismus na vzestupu? Zelenou politiku zneužívali už nacisté

18.07.2018 21:26 Berlín - Kultovní německá detektivka ze 70. let Místo činu/Tatort proslula zejména případy vražd…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama