Kvůli kontroverzní reformě justice odstoupil šéf polské soudcovské rady

Varšava – Kvůli novým právním předpisům, které protlačila konzervativní vláda, končí šéf polské soudcovské rady Dariusz Zawistowski. Dnes oznámil, že z funkce odstupuje.

Přidejte svůj názor

Varšava

Zawistowski podle médií končí kvůli novým právním předpisům. Dva nové zákony reformujících soudní systém, které se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady, vyvolaly silnou kritiku v Polsku a odsuzující reakci vedoucích činitelů Evropské unie. Podle nich tyto normativní akty porušují základní principy právního státu.

Právě kvůli kontroverzní reformě justice také Evropská komise zahájila vůči Polsku bezprecedentní sankční proceduru. EU vyzvala Varšavu ke zrušení změn v příslušných právních předpisech, které se týkají soudcovské rady a soudů a které vládnoucí straně umožňují mít justici pod kontrolou.

Zawistowski dnes řekl, že rezignuje, protože - podle názoru rady - nové předpisy porušují polskou ústavu. Jeho demise nabývá účinnosti v pondělí, v předvečer vstoupení nového zákona v platnost.

Mluvčí rady Waldemar Žurek řekl, že rezignace Zawistowského je formou protestu proti novým předpisům. Různá justiční sdružení v této souvislosti také vyzvala soudce, aby nezačínali v radě pracovat podle nových pravidel, což by podle agentury AP mohlo případně vést k patové situaci s vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Strana tvrdí, že soudní systém a justici je téměř 30 let po získání demokracie konečně třeba vyčistit od pozůstatků a soudců komunistické éry.

Nové předpisy přesouvají volbu členů rady ze samotných soudců na Sejm, což ohrožuje nezávislost justice. PiS má v parlamentu dostatečnou většinu na to, aby protlačila své zákony a rozhodnutí a už toho využila k dosazení "svých" lidí do nejvyššího soudu a do dalších institucí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance chtějí, ale solidární nejsou: Francie pranýřuje nejen Česko kvůli…

23.06.2018 15:39 Aktualizováno Paříž - Francie očekává, že summit EU, který je naplánován na 28. a 29. června a který se má…

Litva hodlá překroutit své dějiny? Spor o ruskou hračku nabral nečekaný…

23.06.2018 14:51 Vilnius - V Litvě se prodává ruská hračka s názvem Zdvořilí lidé. Děti si vybarví a složí sadu čtyř…

Invaze uprchlíků: U Španělska zachráněno 418 migrantů, část doplula až na…

23.06.2018 14:08 Madrid - Snaha migrantů dostat se z Afriky přes moře do Evropy se s oteplením v poslední době opět…

Zmatky, vnitřní rozbroje, hádky, bojkot. Minisummit o migraci přinesl jen…

23.06.2018 12:59 Londýn - Server Daily Mail se pozastavuje nad tím, že bruselský minisummit svolaný německou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama