Islamistická a neonacistická propaganda? Objevilo se zarážející srovnání

NÁZOR - Koncem loňského roku bylo mnoho povyku ohledně "čistky" extremistických účtů na Twitteru, která zasáhla i známé osoby, například Jaydu Fransenovou, prozatímní vůdkyni britské ultrapravicové strany Británie na prvním místě, připomíná Jacob Davey. Expert na extremismus z londýnského Institutu pro strategický dialog v komentáři pro server Independent poukazuje, že mazat nenávistný obsah začal také videoportál YouTube.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Islamisté, ilustrační fotografie

Je třeba větší úsilí

Na internetu nicméně zůstává velké množství potenciálně ilegálního ultrapravicového obsahu, který je volně dostupný a který propaguje hodnoty teroristických organizací, varuje odborník. Podotýká, že teprve před rokem byla v rámci protiteroristické legislativy v Británii zakázána první taková skupina, krajně pravicová organizace Národní akce, jejíž členové vychvalovali vraždu labouristické poslankyně Jo Coxové.

Příslušníci Národní akce se krátce poté přeskupili pod novými jmény - Skotský úsvit a NS131, nastiňuje Davey. Dodává, že se zřejmě inspirovali dynamikou nelegálních islamistických organizací, například al-Muhadžirun, byť i tyto nové skupiny byly rovněž brzy zakázány. Minulý týden byla skupina pěti mužů a jedné ženy napojená na Národní akci obviněna ze zapojení do přípravy a podněcování teroristických útoků, uvádí expert. Jejich zatčení sice považuje za důležité, jelikož demonstruje odhodlanost bezpečnostních složek zabývat se strukturou teroristických skupin, ale dodává, že jde o pouhou jednu část reakce nutné k potírání podobných hnutí.    

"Spolu s odhalováním spiknutí a zaměřováním se na aktivní členy takových skupin je třeba vyvinout větší úsilí při odstraňování jejich přítomnosti na internetu," vysvětluje Davey. Zdůrazňuje, že schopnost manipulace a nábor nových členů skrze sociální sítě představuje pro teroristické organizace výhodu, přičemž typickým příkladem je strategie Islámského státu (IS), avšak potenciál internetové propagandy si delší dobu uvědomují také neonacisté, Skotský úsvit, NS131 a Národní akci nevyjímaje.

Zatímco přístup k materiálům IS je bez znalosti kódovacích komunikačních aplikací využívaných teroristickými organizacemi stále obtížnější, to samé nelze říct o krajně pravicových teroristických materiálech, varuje expert. Podotýká, že prostřednictvím vyhledávače Google se lze dostat na oficiální weby NS131 a Skotského úsvitu, které obsahují manifesty, propagandistické materiály hájící jejich jedovatou ideologii a v případě NS131 i pokyny pro guerillový boj.  

Stránka jako ISIS.com neexistuje, ale na web Skotského úsvitu se lze dostat pomocí pár kliků, připomíná Davey. Dodává, že krom standardních webových stránek je možné nalézt velké množství materiálu k Národní akci například na YouTube, kde mnoho kanálů obsahuje nejen skupinou vytvořená videa, ale i podpůrné šoty jejích sympatizantů. Ve srovnání s materiálem IS je takový obsah většinou nenásilný, ale prohlubuje pohled "my versus oni" a prezentuje skupiny jako přínosné pro britskou společnost, deklaruje odborník. Zdůrazňuje, že podobný obsah má velký propagandistický potenciál a může posloužit k radikalizaci zranitelných jedinců.

Ráje nenávisti

Podobné materiály nejsou přítomny jen na mainstreamových platformách a jak sociální sítě typu Twitter a Facebook stále méně tolerují ultrapravicové projevy nenávisti, roste počet okrajových platforem poskytujících útočiště sympatizantům krajní pravice, uvádí expert. Vysvětluje, že často se tváří jako "bašty svobody projevu", přičemž však v zásadě fungují jako volné prostory pro šíření nenávisti - například síť Gab.ai vznikla jako protiváha k Twitteru, který údajně uplatňuje "dvojí standardy, pokrytectví a masovou cenzuru ze strany velkých sociálních sítí ze Silicon Valley", a stala se útočištěm klíčových postav světové ultrapravice, přičemž mimo jiné obsahuje příspěvky a materiály propagující zakázanou Národní akci.

"Ve srovnání s tím jsou největší sociální sítě nyní nepřátelské prostředí vůči násilnému materiálu IS. Je rychle mazán a fanoušci bývají brzy odstraňováni z těchto platforem a nuceni uchylovat se ke kódovaným, neprůhledným komunikačním kanálům, jako Telegram," pokračuje Davey. Tvrdí, že jde o důsledek cílené aktivity sociálních sítí a bezpečnostních složek i podstatného právního konsensu jednotlivých vlád v otázce zakazování materiálů spojených s těmito skupinami.

Přesto zůstává mnoho bariér pro realizaci podobného postupu vůči neonacistické hrozbě, kritizuje expert. Soudí, že v Británii spočívá problém do velké míry ve skutečnosti, že ačkoliv je extremismus globální fenomén, velké množství platforem a internetové infrastruktury sídlí v USA, a tak těží z intelektuálního prostředí hájícího svobodu slova a zatímco je mezi americkými akcionáři internetových společností velká chuť zasahovat proti násilnému islamistickému obsahu, neplatí to o potírání krajně pravicových materiálů.

Ve výsledku je tak na technologických firmách, aby začaly odmítat neonacistické platformy - jako například mnoho významných společností v atmosféře po rasových nepokojích v Charlottesville rychle zablokovalo nenávistné stránky The Daily Stormer, poukazuje Davey. Doplňuje, že pobouření, které vedlo k takovému kroku, se však neodrazilo v Británii, a proto zůstává přístupný web Skotského úsvitu, kterému internetové společnosti nadále poskytují technický servis.

"Je tomu tak možná kvůli obskurnosti skupiny, ale jelikož členové těchto hnutí nadále čelí zatýkání, musíme se ptát, jak lze odstranit jejich internetovou prezentaci," píše odborník. Zdůrazňuje, že krajně pravicoví teroristé jsou smrtící hrozbou a snaží se podkopat naší společnost, tudíž není možné umožnit jim bujet v internetovém prostoru.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Česká Škoda Rapid sveze papeže Františka

17.08.2018 21:26 Dublin - Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v…

Podivné počasí: Proč je v Evropě stále větší teplo?

17.08.2018 21:20 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Proč spadl most v Janově? Architekt přišel s hypotézou. Rodiny obětí mají…

17.08.2018 21:16 Aktualizováno Janov - Architekt Antonio Brencich se domnívá, že pád mostu v Janově mohlo spustit prasknutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama