Nový stát v Evropě? Stoupenci Tabarnie nabírají na síle

Barcelona - Katalánští separatisté se pokoušejí o nezávislost na Španělsku, zároveň ale nabírá na síle částečně recesistické hnutí usilující o odtržení Barcelony od Katalánska. Region nazývají Tabarnia. Zahrnuje pobřežní oblast velkoměst Barcelona a Tarragona a jejich okolí.

Přidejte svůj názor

Katalánsko, ilustrační foto

Recesisté na sebe poprvé upozornili v prosinci 2017, kdy na internetu zveřejnili petici požadující vytvoření nového autonomního regionu, pod níž se do dneška shromáždilo přes čtvrt milionu podpisů.

Skupina, která doslovně přebírá hesla a argumenty katalánských separatistů, čímž chce prý ukázat na jejich nesmyslnost, nyní oznámila další kroky. Jejím "premiérem v exilu" se stal divadelní herec a režisér Albert Boadella, který ve svém úvodním projevu parodoval Puigdemontova vystoupení.

"Občané Tabarnie, nejsem tady. Nejsem tady, protože ti, jenž uzurpují pocity, peníze, instituce, kluby a vlajky, učinili tohle území nedýchatelným pro milovníky svobody a dobré nálady," pronesl se zjevnou nadsázkou Boadella.

zdroj: YouTube

Neoficiální mluvčí skupiny Jaume Vives však komentoval nové počiny "Tabarňanů" s vážnou tváří. Ve snaze o nezávislost prý zajdou tak daleko, "kam budou chtít zajít (katalánští) separatisté", protože několik milionů obyvatel více než sedmimilionového regionu "nechce přestat být Španěly".

Separatistické strany získaly v prosincových volbách většinu 70 křesel ze 135, k čemuž jim pomohl přepočet zvýhodňující venkovské regiony, zatímco v celkovém počtu hlasů dostali těsnou většinu unionisté. Podle průzkumů je podpora obou táborů mezi Katalánci přibližně vyrovnaná. Pokud najdou obě strany cestu k dialogu a separatisté se vzdají myšlenky na nezávislost, zanikne podle Vivese i hnutí za samostatnou Tabarnii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Táhni". "Merkelová musí odejít". V Drážďanech se demonstrovalo proti…

16.08.2018 22:06 Aktualizováno Berlín - V Drážďanech dnes protestovaly stovky krajně pravicových demonstrantů proti kancléřce…

Homeopata královny Alžběty II. zemřel, Srazil ho kamion

16.08.2018 21:55 Londýn - V centru Londýna dnes zahynul homeopat královny Alžběty II. Měl nehodu na jízdním kole,…

Potyčka mezi Maltou a Itálií kvůli zachráněným migrantům. Vezměte si je,…

16.08.2018 21:44 Řím/Valetta - Itálie a Malta se dnes dostaly do konfliktu ohledně další skupiny migrantů plavící se…

Nízko letící letadlo narazilo do muže, na místě zemřel

16.08.2018 21:20 Varšava - Na jihovýchodě Polska dnes narazilo nízko letící letadlo do šestačtyřicetiletého muže.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama