Merkelová jednala s Kurzem. Diskuse o kvótách zabírá moc prostoru, míní kancléř

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Berlíně jednala s novým rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Mimo jiné řekla, že bude rakouskou vládu, v níž jsou i pravicově populističtí Svobodní, sledovat podrobněji než dosud.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sebastian Kurz, rakouský kancléř

"Chci jasně říci, že budeme novou rakouskou vládu - a to jsem řekla i novému kancléři - měřit podle jejích činů. To je to, co se počítá," řekla Merkelová. To, co zatím slyšela o plánech Vídně v evropské politice, ji naplňuje nadějí, že bude možné pokračovat v úzké spolupráci. "Vše ostatní sledujeme, i já osobně, skutečně o něco více, než bychom to dělali jindy," připustila.

zdroj: YouTube

Několika dotazům na svého kontroverzního koaličního partnera čelil také rakouský kancléř a šéf lidovců Kurz. "Máme v Rakousku silnou demokracii. Měli jsem svobodné a spravedlivé volby, a ty přinesly jasný výsledek," poznamenal k hlasování, jež vyhrála jeho strana před sociálními demokraty a Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která posílila.

"Kdo se podívá na program rakouské vlády, tak uvidí, že to je proevropský program," poznamenal Kurz.

"Jsem přesvědčen, že řešení migrační otázky spočívá v řádné ochraně hranic a silnější pomoci v místě (původu migrantů)," řekl také rakouský kancléř. "Myslím, že diskuse o kvótách zabírá příliš mnoho místa, pokud chceme migrační otázku vyřešit," uvedl rovněž Kurz, který se už dříve vymezoval vůči uprchlické politice německé vlády. Rozdíly v pohledu na tuto otázku dnes oba na společné tiskové konferenci připustili.

Jak Kurz, tak Merkelová se ale shodují v tom, že prvním krokem k řešení migrace musí být lepší ochrana vnějších hranic Evropské unie. "Když ale ochrana hranic, která je samozřejmě na moři velmi složitá, nefunguje dostatečně, tak z mého pohledu není možné, aby některé země říkaly, že se na evropské solidaritě nebudou podílet," vyjádřila své přesvědčení šéfka německé vlády. To, že některé státy tvrdí, že s tím nechtějí mít nic společného, považuje Merkelová za nesprávné.

Povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků odmítají především země takzvané visegrádské čtyřky. Právě na blízkost Rakouska zemím Visegrádu v otázce migrace byl dnes Kurz také dotázán. Odpověděl, že někdy má Vídeň různé názory s Německem, jindy se čtveřicí středoevropských států. Jeho země by ráda stavěla mezi oběma stranami sporu mosty, poznamenal také rakouský kancléř.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU chce oddělit ekonomické migranty už v Africe, zřídí "vyloďovací…

19.06.2018 14:08 Brusel - Evropská unie chce oddělovat uprchlíky uplatňující nárok na azyl v unii od ekonomických…

Migranti udělali ze Švédska zemi násilí? Po střelbě v Malmö zemřeli tři…

19.06.2018 12:10 Aktualizováno Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli tři lidé. Zraněny jsou tři…

Co říkají uprchlíci na Seehoferův přísnější migrační plán? Novináři je…

19.06.2018 11:58 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dostali do…

V Berlíně soudí Syřana, který napadl mladíka s jarmulkou. Útok vyvolal…

19.06.2018 11:21 Berlín - V Berlíně začal soud s 19letým Syřanem, který v dubnu v městské části Prenzlauer Berg…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama