Překvapuje vás, že mají uprchlíci mobily? Pak jste id*oti, vzkazuje prestižní deník

Londýn - Migrační krize dnes sice není tak žhavým tématem jako před lety, přesto je stále aktuální a Evropa není k jejímu vyřešení o nic blíže, než dříve. Nezměnily se ale i některé další věci, mnoho lidí se například stále diví, že chudí uprchlíci mají mobilní telefony. Podle komentáře serveru The Independent jsou ale tací lidé idioti.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Autor komentáře James O'Malley tvrdí, že nemusíte být bohatý běloch na to, abyste si mohli koupit telefon. Sýrie sama o sobě sice není bohatá země, ale ani chudá, a na mobilní telefon tam má většina obyvatel.

Ostatně doby, kdy mobily stály tolik co průměrná výplata, jsou dávno pryč. Luxusnější značky sice dodnes překračují dvacetitisícovou a vyšší hranici, obyčejný dotykový telefon na volání a internet ale dnes v našich končinách lze pořídit za cenu od 1500 korun. A za velmi nízkou cenu se dají pořídit i starší iPhony a další prémiovější značky.

V Sýrii a jiných částech světa, z nichž proudí migranti do Evropy, není situace o moc rozdílná. Mobil si dnes zkrátka může pořídit každý, a zrovna migranti k tomu mají jeden pádný důvod.

Představte si, že jdete z domu a zapomenete si mobil. Většina lidí se pro něj buď vrátí, nebo celou dobu panikaří. Buď je trápí, že se nemohou podívat na aktuální novinky na sociálních sítích a být v kontaktu s přáteli, nebo jsou nesví, protože by je nezastihl nikdo, kdo by jim náhodou volal. Například někdo z rodiny, kdyby nastal nějaký problém.

Migranti jsou na tom pochopitelně úplně stejně. I oni potřebují kontakt se světem, a o to víc, že ho právě kus uplavali nebo ušli. Řada z nich nechala doma své rodiny a chtějí jim dát vědět, že jsou v pořádku, chtějí vědět, jak se mají jejich děti. 

Není proto divu, že právě mobil je většinou to nejcennější, co migranti mají. Poskytuje jim totiž spojení se světem, přístup na internet a možnost být v kontaktu se svou rodinou. 

Ostatně situace uprchlíků je stále na mnoha místech v Evropě velmi špatná a lidé jsou otráveni a zoufalí ze špatných podmínek v táborech a z nevědomosti, co je čeká. Podle serveru Quartz ale jednu věc uprchlíci chtějí více než lepší ubytování a podmínky, a to již zmíněné připojení k internetu.

Server poukazuje na událost, která se před mnoha měsíci odehrála v řeckém uprchlickém táboře Diavata. Došlo zde k podpálení dvou stanů a uprchlíci se následně kvůli špatným podmínkám vzbouřili a zablokovali vstupní bránu. Jakmile ale viděli, že se dovnitř pokouší vjet vůz s technikem, který měl do tábora nainstalovat WiFi připojení, ustoupili a nechali ho projet.

Jak server vysvětluje, nejde ze strany uprchlíků o žádnou triviální nebo lehkomyslnou žádost. „Jediný způsob, jak si uprchlíci ve vzdálených táborech mohou domluvit schůzku s řeckým azylovým úřadem, je přes Skype linku, která je každý den otevřená hodinu pro každý jazyk," vysvětluje server.

„Lidé také používají web k tomu, aby kontaktovali přátele a rodinu, od kterých je oddělilo uzavření hranic nebo kteří zůstali v jejich domovských zemích. Objevují se facebookové skupiny, které lidem pomáhají najít práci a místo k bydlení. WhatsApp a Facebook jsou dvě nejpoužívanější služby přes sítě v táborech," dodává.

Podotýká, že poskytování internetu uprchlíkům v minulosti nebylo dobře koordinováno a často se tak neziskové organizace vydávaly na stejná místa jako vládní agentury, což vedlo ke ztrátě peněz. Nyní jsou tyto skupiny hromadně organizovány pod záštitou organizace NetHope.

Mezi největší problémy zavádění internetu do uprchlických táborů podle serveru patří přívod elektřiny, ale také získání povolení ke vstupu do vládou vedených táborů. Samotné připojení je pak kvůli zajištění průtoku dat na každého uživatele značně omezeno. I tak jde ale pro uprchlíky podle serveru o významnou pomoc.

Vstupte do diskuze (66)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Brit, který se přiotrávil novičokem, byl propuštěn z nemocnice

20.07.2018 19:14 Londýn - Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl dnes propuštěn z…

Brit, který chtěl útočit u parlamentu, dostal doživotí

20.07.2018 18:07 Londýn - Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama