Farage byl zapojen do skandálu kolem Trumpa a ovlivňování voleb? Prý předal informace serveru WikiLeaks

Londýn – Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage se dostal do problémů. Byl zatažen do skandálu kolem Donalda Trumpa a údajného ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nigel Farage, lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP)

Farage byl nařčen, že tajně předával informace Julianu Assangeovi, zakladateli serveru WikiLeaks. Právě tento server zveřejnil dokumenty, které vrhaly nepříznivé světlo na demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, píše deník The Daily Telegraph.

Kvůli obavám z vydání do Spojených států žije Assange již pět a půl roku na ekvádorské ambasádě v Londýně. Právě tam ho Farrage údajně několikrát navštívil a předal mu USB disk s určitými informacemi. Kdy se tyto návštěvy uskutečnily, není jasné. Údajně to bylo před hlasováním v roce 2016.

Před prezidentskými volbami v USA v roce 2016 server WikiLeaks zveřejnil dokumenty, které unikly po hackerském útoku na servery Demokratické strany a které vrhly na Trumpovu soupeřku nepříznivé světlo. Americké tajné služby měly za to, že byl tento útok veden z Ruska.

S informací o zapojení Farage přišel Glenn Simpson, zakladatel společnosti Fusion GPS, která zkoumala údajné důkazy o Trumpových stycích s Ruskem. Jak ale Simpson přiznal, obvinění proti britskému politikovi se nepodařilo prokázat. A sám Farage jeho tvrzení rezolutně odmítl. „Jde o další konspirační nesmysl," řekl deníku The Daily Telegraph.

Simpson veškeré informace vypověděl před výborem amerického Kongresu, který má na starosti zpravodajské služby. Mimo jiné byl dotázán, zda existovalo spojení mezi Trumpovou kampaní a kontroverzním serverem WikiLeaks.

„Existoval určitý nepotvrzený vztah mezi lidmi od Trumpa a lidmi ze strany UKIP. Právě tudy vedla cesta k WikiLeaks. I dnes si to myslím," uvedl tehdy Simpson. „Bylo mi řečeno, nicméně nepotvrzeno, že Nigel Farage vykonal ještě další návštěvy ekvádorské ambasády než tu, o které se psalo, a že poskytl určité informace Julianu Assangeovi," vypověděl.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Česká Škoda Rapid sveze papeže Františka

17.08.2018 21:26 Dublin - Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v…

Podivné počasí: Proč je v Evropě stále větší teplo?

17.08.2018 21:20 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Proč spadl most v Janově? Architekt přišel s hypotézou. Rodiny obětí mají…

17.08.2018 21:16 Aktualizováno Janov - Architekt Antonio Brencich se domnívá, že pád mostu v Janově mohlo spustit prasknutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama