Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců a žadatelů o azyl, kteří přicházejí Středozemní moře do západní Evropy v letošním roce, se oproti předchozímu roku pravděpodobně výrazně zvýší. Informuje o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

V pátek v Madridu šéf hraniční agentury EU Frontex Fabrice Leggeri prohlásil, že jeho agentura v letošním roce zvýší úsilí, aby pomohla s dohledem na španělských hranicích.

Přestože na tuto misi nebyly přiděleny žádné další finanční prostředky, agentura Frontex tvrdí, že v případě potřeby bude zvažovat přesměrování finančních prostředků z operací v Řecku nebo Itálii.

Leggeri už v roce 2017 řekl, že pomoc Španělsku stojí zhruba 7 milionů eur (178 milionu korun). Frontex uvedl, že v loňském roce přišlo do Španělska po moři 22 880 migrantů, což je témě dvojnásobek oproti roku 2016, kdy úřady zaznamenaly 10 231 běženců.

„Je to špatná zpráva pro západní Středomoří," přiznal Leggeri a poznamenal, že počet přistěhovalců překračujících střední a východní Středomoří ze severní Afriky do Evropy byl vyšší, ale nyní klesá. „Španělsko si zaslouží větší solidaritu z Evropské unie,“ vzkázal.

Šéf Frontexu Leggeri také uvedl, že systém zavedený v Itálii a Řecku pro registraci těch, kteří přijíždějí, bude používán i ve Španělsku. Systém usnadňuje identifikaci migrantů, takže mohou být vráceni do země původu, pokud jim bude zamítnut pobyt v Evropě. Umožňuje také evropským orgánům činným v trestním řízení porovnávat trestní záznamy s policejními agenturami jiných zemí.

Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že za prvních 17 dní tohoto do Evropy vstoupilo 2 583 migrantů a uprchlíků, dalších 199 pak na cestě zemřelo.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Táhni". "Merkelová musí odejít". V Drážďanech se demonstrovalo proti…

16.08.2018 22:06 Aktualizováno Berlín - V Drážďanech dnes protestovaly stovky krajně pravicových demonstrantů proti kancléřce…

Homeopata královny Alžběty II. zemřel, Srazil ho kamion

16.08.2018 21:55 Londýn - V centru Londýna dnes zahynul homeopat královny Alžběty II. Měl nehodu na jízdním kole,…

Potyčka mezi Maltou a Itálií kvůli zachráněným migrantům. Vezměte si je,…

16.08.2018 21:44 Řím/Valetta - Itálie a Malta se dnes dostaly do konfliktu ohledně další skupiny migrantů plavící se…

Nízko letící letadlo narazilo do muže, na místě zemřel

16.08.2018 21:20 Varšava - Na jihovýchodě Polska dnes narazilo nízko letící letadlo do šestačtyřicetiletého muže.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama