V Řecku to vře: 50 tisíc lidí protestovalo kvůli názvu Makedonie, spor rozdělil i vládu

Soluň - V severořecké Soluni dnes demonstrovalo na 50.000 lidí kvůli sporu o to, zda má bývalá jugoslávská republika právo používat ve svém názvu pojmenování Makedonie. Spory trvají v podstatě už od osamostatnění bývalé jugoslávské republiky v roce 1991.

Přidejte svůj názor

Řecko

Protest svolali řečtí nacionalisté a přidali se k němu i členové neonacistické strany Zlatý úsvit či někteří pravoslavní kněží. Ti všichni odmítají, aby sousední země měla ve svém názvu jméno Makedonie.

zdroj: YouTube

Makedonie do OSN vstoupila v roce 1993 pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (někdy používaným jako zkratka FYROM). Nejde přitom jen o lingvistickou rozepři, protože řecká strana používání názvu Makedonie sousedním státem považuje za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Atény proto mimo jiné blokují snahu Skopje připojit se k Severoatlantické alianci a brání jejímu začlenění do Evropské unie.

Naději na možné rozuzlení letité pře dávají nová jednání řecké a makedonské strany, která začala tento měsíc pod záštitou OSN. Makedonský premiér dokonce naznačil, že celá záležitost by mohla být vyřešena do konce roku.

Nacionalisté však kompromisy rezolutně odmítají. "Je jen jedna Makedonie a ta je řecká!," křičeli dnes demonstranti v Soluni.

Spor zasahuje i do jednoty vládní koalice, protože formace SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase zastává na rozdíl od nacionalistické strany Nezávislí Řekové umírněné stanovisko. "Historicky je zcela nepodložené a absurdní přivlastňovat si exkluzivitu (názvu) Makedonie. Není ale nerozumné jméno Makedonie zahrnout do nějakého složeného názvu, s nějakým geografickým či chronologickým určením, aby bylo zcela jasné, že si nikdo nechce přivlastnit území nebo dějiny jiné země," řekl dnes Tsipras v rozhovoru pro list Ethnos.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama