Papež lituje obhajoby biskupa, který prý kryl zneužívání

Vatikán - Papež František se omluvil za volbu slov, kterými se ve čtvrtek zastal chilského biskupa Juana Barrose, jenž údajně kryl zneužívání nezletilých kněžími.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Hlava katolické církve stále věří v Barrosovu nevinu, výroku na jeho obhajobu ale lituje kvůli zraňujícímu dopadu. Františkovo nedělní vyjádření v letadle na cestě z Peru do Vatikánu dnes označila agentura Reuters za výjimečný případ papežovy sebekritiky.

Papež se omluvil obětem kněžského zneužívání za své prohlášení, které podle něj "mnohé zranilo," což si prý v tu chvíli neuvědomil. Někoho zranit neměl vůbec v úmyslu. Zároveň ale dodal, že si je jistý, že Barros je nevinný. Ponechá jej také ve funkci biskupa jihochilského Osorna.

"V den, kdy mi přinesou proti Barrosovi důkaz, promluvím," řekl papež ve čtvrtek novinářům na závěr návštěvy Chile. "Není proti němu ani zrnko důkazu. Všechno jsou pomluvy. Je to jasné?" dodal před odletem do Peru.

Tento komentář podle agentury AP šokoval oběti zneužívání i mnohé další Chilany. Za "obrovskou chybu" jej označil politolog Germán Silva z univerzity v Santiagu de Chile. Sexuální skandál podkopal vážnost církve v Chile a papežova návštěva měla situaci zlepšit.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasisté, xenofobové a šovinisté? Politolog nabízí překvapivý pohled na…

15.08.2018 00:01 NÁZOR - Populismus se podle všeho šíří světem a ohrožuje zavedený status quo, uvádí Peter Bloom v…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama