Pokrytecký Orbán? Jeho vláda v tichosti přijala 1300 uprchlíků, je z toho aféra

Budapešť - Náměstek maďarského ministra zahraničí Kristóf Altusz v rozhovoru pro list The Malta Times z 10. ledna mimo jiné, že Maďarsko loni přijalo zhruba 1300 uprchlíků. Jeho slova rozpoutala aféru. Opoziční silně nacionalistická strana Jobbik útočí na premiéra Viktora Orbána. Volá po mimořádném zasedání parlamentu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uprchlíci, ilustrační fotografie

"Orbánova váda se o přijetí stovek uprchlíků nezmiňovala z obavy o bezpečí dotyčných," řekl Altusz. Zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó později podobně uvedl, že přijímat uprchlíky na základě Ženevské konvence je něco jiného, než je přijímat na základě kvót na přerozdělovaní migrantů EU, proti němuž se Budapešť staví.

Šéf strany Jobbik Gábor Vona premiéra a vládnoucí stranu Fidesz obvinil, že za poslední tři roku spustili kvůli migrační krizi v maďarské společnosti "masovou hysterii", slíbili, že Budapešť kvóty nepřijme, a teď vláda dělá, jako by se nic nestalo.

Díky protiimigrační rétorice byla přitom strana Fidesz favoritem voleb, které se budou konat 8. dubna. Vláda, která mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nerozlišovala a obě skupiny spojovala s terorismem, po voličích nyní chce, aby tyto kategorie oddělovali, řekl serveru Bloomberg mluvčí maďarské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ernö Simon.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin zamíří do Berlína, cestou si odskočí na svatbu šéfky rakouské…

15.08.2018 22:39 Aktualizováno Berlín/Vídeň/Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se má v sobotu 18. srpna v Berlíně sejít s…

Na Maltě se vylodilo 141 uprchlíků z lodi Aquarius, případ pobouřil…

15.08.2018 22:04 Aktualizováno Valletta - Do přístavu maltské metropole dnes vplula loď Aquarius se 141 uprchlíky. Rozdělí si je…

Německé úřady musí zajistit návrat bin Ládinova bodyguarda, nařídil soud

15.08.2018 21:23 Düsseldorf - Vrchní správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko dnes rozhodl, že německé…

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 20:14 Aktualizováno Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama