Buršáci opět vystrkují růžky. Rakouská vláda chce nacistický spolek rozpustit

Vídeň - Rakousko se pokusí rozpustit nacionalistický buršácký spolek Germania, který se stal terčem kritiky kvůli zpěvníku s antisemitskými texty. Spolek má blízko k vládní Svobodné straně Rakouska (FPÖ), jejímž členem je i ministr vnitra Herbert Kickl.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Kauza kolem zpěvníku se objevila před nedělními volbami do zemského sněmu v Dolních Rakousech. Udo Landbauer (31), čelný kandidát FPÖ, která v prosinci usedla do celorakouské vlády po boku Kurzových lidovců (ÖVP), byl místopředsedou kontroverzního spolku. Landbauer ovšem popřel, že by o existenci zpěvníku věděl.

V jednom textu ve zpěvníku se praví: "Tu do vašeho středu vstoupil Žid Ben Gurion. Pusťte plyn, vy staří Germáni, zvládneme i sedmý milion." Ben Gurion byl první izraelský premiér. Sedmý milion zjevně odkazuje na šest milionů Židů vyvražděných nacisty.

Zisk svobodných v zemských volbách ale kauza nijak výrazně nepoznamenala. Strana skončila na třetím místě s 14,7 procenta hlasů, a místo dřívějších čtyř obsadí v dolnorakouském sněmu osm křesel.

Písně ze zpěvníku spolku Germania v minulých dnech odsoudila většina předních rakouských politiků včetně vicekancléře a předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho, který však dnes odmítl, že by se strana chystala Landbauera vyloučit. Kancléř Kurz dnes podpořil výrok dolnorakouské hejtmanky Johanny Miklové-Leitnerové, která prohlásila, že nehodlá s Landbauerem v žádném případě spolupracovat na vytvoření zemské vlády.

Případem antisemitského zpěvníku se zabývá také rakouská policie, která v této souvislosti vyšetřuje čtyři osoby. Jedním z nich je i ilustrátor zpěvníku, který byl členem rakouské sociální demokracie. Strana ho okamžitě vyloučila.

Na vzniku FPÖ se po 2. světové válce podílelo mnoho bývalých nacistů. Nyní strana tvrdí, že má tuto minulost dávno za sebou. Strache v souvislosti s kauzou Germanie oznámil, že pověří komisi nezávislých historiků zpracováním dějin své strany.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Táhni". "Merkelová musí odejít". V Drážďanech se demonstrovalo proti…

16.08.2018 22:06 Aktualizováno Berlín - V Drážďanech dnes protestovaly stovky krajně pravicových demonstrantů proti kancléřce…

Homeopata královny Alžběty II. zemřel, Srazil ho kamion

16.08.2018 21:55 Londýn - V centru Londýna dnes zahynul homeopat královny Alžběty II. Měl nehodu na jízdním kole,…

Potyčka mezi Maltou a Itálií kvůli zachráněným migrantům. Vezměte si je,…

16.08.2018 21:44 Řím/Valetta - Itálie a Malta se dnes dostaly do konfliktu ohledně další skupiny migrantů plavící se…

Nízko letící letadlo narazilo do muže, na místě zemřel

16.08.2018 21:20 Varšava - Na jihovýchodě Polska dnes narazilo nízko letící letadlo do šestačtyřicetiletého muže.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama