V USA na polský zákon kašlou: Poláci zabíjeli Židy. Zákon o holocaustu popírá minulost

Praha - Americký magazín The Atlantic si všiml přijetí kontroverzního polského zákona, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Podle mnoha kritiků tím vlastně Polsko popírá dějiny, protože je známo, že za války polští občané pronásledovali Židy.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Židé, ilustrační fotografie

Polský prezident Andrzej Duda podepsal kontroverzní zákon, který zbavuje Poláky jakékoli odpovědnosti na holocaustu. Celou věc patrně odstartoval nešťastný výrok bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, jenž se o koncentračním táboře v Osvětimi vyjádřil jako o polském koncentračním táboře. Polská strana se oprávněně cítila dotčena, protože tábor byl vybudován na okupovaném polském území nacistickým Německem, nikoli Poláky. Obama se za svůj výrok omluvil.

Je to de facto stejné, jako by se mluvilo o terezínském koncentračním táboře jako o českém. Opět platí stejná formulace, která zazněla výše. Jenže Poláci se rozhodli přistoupit k razantnímu kroku. Už nechtějí, aby kdokoli spojoval polský národ se vyhlazováním Židů. Jenže jim nedochází, že tím popírají i svou vlastní pohnutou minulost, protože je prokázáno, že křesťanští polští občané Židy pronásledovali, a dokonce i zabíjeli. Během druhé světové války totiž v Polsku vládla antisemitistická nálada. 

Americký magazín připomíná, že německé úřady prováděly zabíjení Židů v průmyslovém měřítku a vybíraly si polské policejní složky k ochraně ghetta, kde bylo před transportem do koncentračních táborů drženo několik tisíc židovských mužů, žen a dětí. Tito spolupracovníci prosazovali německou protižidovskou politiku jako omezení veřejné dopravy, zákaz vycházení nebo zabíjení židovských občanů uvnitř ghett. Někteří Poláci pomáhali nacistům s odhalováním skrýší, kde se Židé schovávali, kvůli chamtivosti a příležitosti, jak Židy vydírat.

Je zdokumentován případ, kdy se jistý Ewald Reiman pokusil v roce 1940 vydírat rodinu, o které byl přesvědčený, že je židovského původu. "Dámy a pánové, na základě vyšetřování jsme zjistili pravdu o Vašem židovském původu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem požadujeme, abyste doručili odesílateli tohoto dopisu 2 000 zlotých v zapečetěné obálce. Na oplátku zničíme důkazy, které jsou v našich rukou. V opačném případě okamžitě předáme důkazy německým úřadům," stálo v dopise.

Existují i zdokumentované případy v malých městech ve východním Polsku, kdy tamní obyvatelé, kteří si byli vědomi přítomnosti nacistů, prováděli násilné nepokoje a vraždili své židovské sousedy. Snad nejvíce neslavnou z těchto epizod bylo masakr ve městě Jedwabne. Tato tragická událost se dodnes označuje jako pogrom v Jedwabném, kdy místní Poláci v létě 1941 zavraždili ve stodole 340 Židů. Poté stodolu uzamkli a zapálili. Těla posléze pohřbili ve dvou masových hrobech. To jsou však extrémní příklady. Pro Poláky obecně neplatilo, že byli proti Židům vymezení. Někteří jim pomáhali se ukrýt a podobně. 

V reakci na přijatý kontroverzní zákon Izrael zvažuje přijetí zákona, který by trestal minimalizování polské spolupráce na holocaustu, což může být alarmující trend. Historie však nesmí podléhat politikům. Očitých svědků hrůz, které druhá světová válka přinesla, je čím dál tím méně, proto bude těžké v budoucnu rozhodovat, co bylo, a co ne. Přijmutí polského zákona se snižuje možnost vypořádat se s vlastní složitou minulostí.  
    

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 15:23 Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Zbytek mostu v Janově může každou chvíli spadnout, lidé z okolí nesmí do…

15.08.2018 14:58 Janov – Lidé, kteří byli evakuovaní z bytů v ulici Fillak v Janově se stále nemohou vrátit do svých…

Švéd hrozil vládě bílým práškem, do Británie poslal bombu. Je obviněn z…

15.08.2018 14:50 Stockholm - 42letý muž byl ve Švédsku obviněn z pokusu o vraždu. Toho se měl dopustit zasláním…

Tajné plány ukazují, proč NATO udeřilo v Jugoslávii. Mnohým z vás bude…

15.08.2018 14:49 Aktualizováno Mnozí z vás se jistě ptají, proč tehdy v roce 1999 nařídilo NATO zaútočit na Jugoslávii, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama