Radikál Le Pen zůstává čestným předsedou své strany. Dcera má plán, jak se ho zbavit

Paříž - Odvolací soud ve Versailles ponechal Jean-Marie Le Penovi funkci čestného předsedy strany Národní fronta (FN), kterou před 45 lety založil. Zároveň však zůstává v platnosti zrušení jeho běžného členství ve straně.

Přidejte svůj názor

Marine Le Pen

Soudní spor pramení z neshod zakladatele FN s jeho dcerou Marine Le Penovou, která po převzetí předsednictví v roce 2011 stranu přibližuje k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Podle odvolacího soudu nemá zbavení Le Pena řadového členství žádný dopad na jeho pozici čestného předsedy, protože stanovy FN nevyhrazují tuto funkci pouze pro členy. Veteránovi krajní pravice, který letos oslaví devadesáté narozeniny, tak zůstává právo zúčastnit se březnového sjezdu strany, jakož i dalších jednání stranických špiček.

Rodinný konflikt ve francouzské politice ale tímto nemusí skončit. Na sjezdu FN v Lille 10. a 11. března totiž strana s největší pravděpodobností přijme nové stanovy, ve kterých už funkce čestného předsedy vůbec nefiguruje.

Le Pen přesto prohlásil, že se sjezdu zúčastní. "Tak či tak bych tam měl jet," řekl poté, co vedení FN potvrdilo, že mu účast na sjezdu zakáže z důvodu zrušení členství. "Mám v Národní frontě dostatek zastánců, abych neměl zapotřebí pomoci státních orgánů. Ale pokud to bude nutné, proč ne," pokračoval otec předsedkyně FN.

"Za měsíc bude tento problém zcela vyřešen," nechal se naopak slyšet generální tajemník FN Steeve Briois. Členové strany už prý zmíněnou úpravu stanov projednávali před dvěma lety a 95 procent z nich jí tehdy vyjádřilo podporu.

Bývalý lídr FN byl kritizován například za výroky o plynových komorách, které označil za historický "detail", či obranu maršála Philippea Pétaina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netušil, že veze nepřítele číslo jedna? V Belgii pustili na svobodu šoféra…

19.06.2018 14:21 Brusel - V Belgii byl podmínečně propuštěn francouzský občan Ali Oulkadi. Prý neměl o činnosti…

EU chce oddělit ekonomické migranty už v Africe, zřídí "vyloďovací…

19.06.2018 14:08 Brusel - Evropská unie chce oddělovat uprchlíky uplatňující nárok na azyl v unii od ekonomických…

Migranti udělali ze Švédska zemi násilí? Po střelbě v Malmö zemřeli tři…

19.06.2018 12:10 Aktualizováno Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli tři lidé. Zraněny jsou tři…

Co říkají uprchlíci na Seehoferův přísnější migrační plán? Novináři je…

19.06.2018 11:58 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dostali do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama