EU se dohodla s Albánií na spolupráci v případě problémů s migrací

Tirana - Evropská unie dnes dosáhla dohody s Albánií. Ta umožňuje vyslání evropských policejních jednotek do této balkánské země na pomoc s případnými imigračními problémy. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská Unie

Dohodu ještě musí schválit členské země EU, Evropská komise ale doufá, že se stane modelovým příkladem pro další země Balkánu, napsala agentura Reuters.

Obě strany se dohodly na spolupráci při správě albánských hranic, rovněž bude do Albánie možné vyslat jednotky unijní agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex v případě problémů s pohybem migrantů. Před eventuálním vysláním evropských bezpečnostních pracovníků musí oznámenou dohodu podpořit jednotlivé členské země EU, načež je obě strany stvrdí podpisem.

Albánie přitom není členem EU ani schengenského prostoru volného pohybu. Od roku 2014 má status kandidátské země a letos na jaře by mohla obdržet pozvání k zahájení přístupových rozhovorů.

Evropský komisař pro migraci a vnitro Dmitris Avramopulos na tiskové konferenci s albánským ministrem vnitra Fatmirem Xhafajem uvedl, že Albánie je v regionu jedním z lídrů a tato dohoda poslouží jako příklad pro podobná opatření, o kterých EU vyjedná s dalšími partnery na západě Balkánu. O obdobných partnerstvích jedná i se Srbskem a Makedonií.

„Bližší spolupráce mezi Albánií a Evropskou agenturou pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) nám umožní být rychlejšími a flexibilnějšími v reakcích na jakékoli potenciální migrační výzvy," pokračoval Avramopulos. Xhafaj uvedl, že úmluva poskytne albánské policii příležitost výcviku a zemi pak přístup k dalším výhodám plynoucím z projektů EU.

Albánie není na hlavní migrační trase vedoucí přes Balkán, ale desetitisíce samotných Albánců rovněž směřovaly do EU, kde žádaly o azyl. V roce 2015 byla jednou z pěti zemí s nejvyššími počty nových žadatelů o azyl v unijních zemích. Tisíce těchto žádostí byly zamítnuty a jejich původci dopraveni zpět do vlasti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 15:23 Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Zbytek mostu v Janově může každou chvíli spadnout, lidé z okolí nesmí do…

15.08.2018 14:58 Janov – Lidé, kteří byli evakuovaní z bytů v ulici Fillak v Janově se stále nemohou vrátit do svých…

Švéd hrozil vládě bílým práškem, do Británie poslal bombu. Je obviněn z…

15.08.2018 14:50 Stockholm - 42letý muž byl ve Švédsku obviněn z pokusu o vraždu. Toho se měl dopustit zasláním…

Tajné plány ukazují, proč NATO udeřilo v Jugoslávii. Mnohým z vás bude…

15.08.2018 14:49 Aktualizováno Mnozí z vás se jistě ptají, proč tehdy v roce 1999 nařídilo NATO zaútočit na Jugoslávii, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama