Velký kyberútok virem NotPetya spustila ruská armáda, tvrdí Britové

Londýn/Moskva - Británie obvinila ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, které loni v červnu postihla řadu zemí světa včetně Česka. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obratem odmítl, že by za šířením viru NotPetya stálo Rusko.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Anonymní počítačový uživatel

První zprávy o útocích přišly loni v červnu z Ruska a Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit. Terčem se stala řada podniků a institucí po celém světě. Vir narušil provoz řady továren, úřadů i logistických center, například přístavů v Amsterodamu či Bombaji.

Podle agentury AP se vir rozšířil do počítačů společností, které obchodují s Ukrajinou, včetně americké farmaceutické společnosti Merck, dánské logistické firmy A.P. Moller-Maersk či ruské ropné společnosti Rosněfť. Podle dřívějšího vyjádření antivirové společnosti Eset bylo Česko devátým nejvíce postiženým státem.

Vyděračský vir neboli ransomware dostal jméno NotPetya, na první pohled totiž připomínal vir Petya, případně jeho vylepšenou verzi Petrwrap, který byl poprvé zaznamenán předloni. Podle dřívějšího tvrzení odborníků ale mnohé napovídá tomu, že cílem viru NotPetya nebylo na rozdíl od viru Petya získat výkupné, ale rozsévat chaos. Vir zčásti využíval již déle známou bezpečnostní díru systémů Windows, podobně se choval loni v květnu ransomware WannaCry.

"Vláda Spojeného království soudí, že za ničivý kybernetický útok NotPetya z června 2017, byla odpovědná ruská vláda, konkrétně ruská armáda," řekl dnes náměstek britského ministra zahraničí Tariq Ahmad. "Bezohledný" útok podle něj přišel společnosti po celém světě na stovky milionů dolarů.

"Rozhodnutí veřejně připsat tento incident (Rusku) podtrhuje fakt, že Spojené království a jeho spojenci nebudou tolerovat zákeřnou kybernetickou aktivitu," uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Britský ministr obrany Gavin Williamson obvinil Rusko z "podkopávání demokracie" i "používání informací jako zbraní". Kybernetický útok z loňského června označil za součást nové éry vedení válek.

Mluvčí Kremlu dnes odmítl obvinění britských úřadů a označil ho za nepodložené. "Není to nic jiného než pokračování rusofobní kampaně," uvedl Peskov s tím, že tuto kampaň už delší dobu vedou některé státy na Západě.

Premiérka Theresa Mayová loni v listopadu na banketu v londýnské finanční čtvrti City kritizovala Moskvu za kybernetické útoky včetně zásahů do voleb v Dánsku či Německu.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance chtějí, ale solidární nejsou: Francie pranýřuje nejen Česko kvůli…

23.06.2018 15:39 Aktualizováno Paříž - Francie očekává, že summit EU, který je naplánován na 28. a 29. června a který se má…

Litva hodlá překroutit své dějiny? Spor o ruskou hračku nabral nečekaný…

23.06.2018 14:51 Vilnius - V Litvě se prodává ruská hračka s názvem Zdvořilí lidé. Děti si vybarví a složí sadu čtyř…

Invaze uprchlíků: U Španělska zachráněno 418 migrantů, část doplula až na…

23.06.2018 14:08 Madrid - Snaha migrantů dostat se z Afriky přes moře do Evropy se s oteplením v poslední době opět…

Zmatky, vnitřní rozbroje, hádky, bojkot. Minisummit o migraci přinesl jen…

23.06.2018 12:59 Londýn - Server Daily Mail se pozastavuje nad tím, že bruselský minisummit svolaný německou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama