Ve sporu o pomník našlo německé město řešení. Císař bude ležet

Wesel - Západoněmecké městečko Wesel delší dobu vedlo spor o pomník kontroverzního císaře Viléma I. Socha se sice nakonec vrátí z depositáře na veřejnost, ale místo toho, aby stála na podstavci jako kdysi, bude patrně ležet.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německá vlajka

Postava prvního německého císaře vyvolává rozporuplné emoce. Ve spolupráci se svým kancléřem Ottem von Bismarckem nese sice zásluhu na sjednocení Německa, zodpovědný je ale i za války s Dánskem, Rakouskem a Francií, které k němu vedly, či za takzvané zákony proti socialistům namířené proti rostoucímu vlivu německé sociální demokracie.

"K armádě měl Vilém I. vždy blízko, k demokracii měl krajně daleko," řekl düsseldorfský historik profesor Christoph Nonn, který tím shrnul námitky odpůrců návratu císařovy sochy do veřejného prostoru města Wesel.

Skupina obyvatel města u nizozemských hranic ale před časem založila spolek, jehož cílem bylo právě obnovení pomníku, který byl v roce 1946 stržen z podstavce a rozlomil se na dvě části.

Radnice někdejšího pruského posádkového města chtěla uspokojit příznivce i odpůrce pomníku, a tak přišla s šalamounským řešením. Třináctého dubna se 2,65 metru vysoká a tři tuny vážící mramorová socha císaře Viléma z roku 1907 vrátí na veřejnost, nebude ale stát na podstavci jako v minulosti, ale ležet na zemi. Kolemjdoucí tak nebudou mít podle radnice pocit, že na ně monarcha shlíží. Socha se rovněž nevrátí do prominentního prostoru u nádraží, ale na méně frekventované místo u místního muzea pruských dějin. Přikrytá bude skleněným sarkofágem.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netušil, že veze nepřítele číslo jedna? V Belgii pustili na svobodu šoféra…

19.06.2018 14:21 Brusel - V Belgii byl podmínečně propuštěn francouzský občan Ali Oulkadi. Prý neměl o činnosti…

EU chce oddělit ekonomické migranty už v Africe, zřídí "vyloďovací…

19.06.2018 14:08 Brusel - Evropská unie chce oddělovat uprchlíky uplatňující nárok na azyl v unii od ekonomických…

Migranti udělali ze Švédska zemi násilí? Po střelbě v Malmö zemřeli tři…

19.06.2018 12:10 Aktualizováno Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli tři lidé. Zraněny jsou tři…

Co říkají uprchlíci na Seehoferův přísnější migrační plán? Novináři je…

19.06.2018 11:58 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dostali do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama