Výrok polského premiéra má vážnou dohru. Na ambasádě v Izraeli se objevil hákový kříž

Varšava/Tel Aviv- Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci mimo jiné prohlásil, že i někteří Židé nesli odpovědnost za holokaust. Záhy přišly ostré reakce. Varšava dnes premiérův výrok mírnila slova, že se snažil otevřít upřímnou debatu o zločinech spáchaných na Židech během holokaustu bez ohledu na národnost osob, které za ně nesou odpovědnost.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Mateusz Morawiecki

Podle prohlášení polské vlády Moravieckého výroky v žádné případě nemají v úmyslu popírat holokaust. "Naopak předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se opakovaně a důrazně staví proti popírání nepředstavitelné genocidy, kterou byl holokaust evropských Židů, stejně jako proti jakékoli formě antisemitismu," zdůrazňuje mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská.

Morawiecki v sobotu hájil kontroverzní polský zákon, který trestá připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Novinářům mimo jiné řekl: "Samozřejmě, že nebude trestné a nebude považováno za zločin říkat, že byli polští pachatelé, stejně jako byli židovští pachatelé, jako byli ruští pachatelé, jako byli ukrajinští pachatelé, ne pouze němečtí pachatelé."

"Výroky polského premiéra tady v Mnichově jsou pobuřující. Máme tu problém s neschopností chápat historii a nedostatkem ohleduplnosti k tragédii našeho lidu," reagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Židovský stát nepřipustí, aby byli vraždění obviňováni ze své vlastní vraždy," napsal na twitteru izraelský zákonodárce Jair Lapid. 

S Morawieckého výrokem časově souvisí i incident, který ode dneška řeší izraelská policie. Podle agentury PAP se polská ambasáda v Tel Avivu stala terčem vandalského útoku a byla pomalována hákovými kříži a protipolskými nápisy. Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí žádá Varšava vysvětlení a vyzývá ke "zklidnění vyhrocené debaty, která probíhá v obou zemích, neboť její současná úroveň nevede k dialogu".

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci si našli nové trasy: V květnu přešlo hranici EU 12 100…

18.06.2018 17:09 Brusel - Agentura Frontex zaznamenala za květen 12.100 neoprávněných přechodů vnější hranice EU,…

VIDEO: Migranti v Německu opět napadli policisty. Úřady varují, že…

18.06.2018 16:45 Berlín – Německá policie musela řešit další incident v centru pro migranty. Skupina deseti až…

Polovina běženců z lodě Aquarius bude chtít do Francie, Španělsko je…

18.06.2018 16:40 Aktualizováno Valencie - Všichni migranti z lodě Aquarius, kterou před týdnem odmítla Itálie a Malta, dostali ve…

Kolik stojí Evropu terorismus? Studie dospěla k ohromující sumě

18.06.2018 16:29 Terorismus patří mezi největší bezpečností hrozby dneška. V podstatě kdykoliv a kdekoliv se může…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama