Němečtí politici v problémech: mají Merkelová a spol. šanci na přežití?

Berlín – Zdá se, že následující roky budou na německé politické scéně jakékoliv, jen ne nudné. Můžeme se totiž dočkat zásadního překopání tamních politických poměrů. O vývoji u našich západních sousedů píše server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá sociální demokracie (SPD) se ocitla v hluboké krizi. Nejen že prohrála volby s konzervativci, ale v posledních průzkumech se objevila až za nacionalistickou stranou AfD. SPD bojuje především sama se sebou, hledá svoji identitu a není si jistá, kterým směrem se chce vlastně vydat a jakou stranou chce do budoucna být. Sociální demokraté v tom ale nejsou sami. Podobným obtížím čelí i konkurenční CDU-CSU kancléřky Merkelové.

Nicméně němečtí socialisté se, zdá se, ocitli na opravdovém historickém dně. Strana je vyděšená a snaží se najít recept na to, jak se vyhnout osudu francouzských nebo nizozemských sociálních demokratů, kteří se de facto vytratili z politické mapy. Jednou z možností je posunout se prudce politicky vlevo tak, jako to udělali britští labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna.

To je ale zřejmě v německém prostřední nereálná představa. Nalevo od SPD je totiž levicová Die Linke, čili prostor už se zdá být obsazen. A ani případná spolupráce SPD a Die Linke není reálně představitelná. I kdyby se strany shodly na všech ekonomických a sociálních tématech, vztah k Rusku a NATO zůstane vždy jablkem sváru.

V ideální kondici není ani konzervativní unie CDU-CSU. Dlouhé roky bylo jasně dané, že strana a osoba Angely Merkelové jsou jedno a totéž. To se nyní mění. Ve straně vznikla opozice ztělesněná zejména lidmi z byznysu a mladými členy, kteří otevřeně říkají, že se má strana připravit na období po Merkelové. Po jejím konci bude muset strana přehodnotit svoje další směřování.

A otázkou kupříkladu je, zda bude chtít i nadále zůstat spíše středo-pravicovou partají tak, jak se o to snažila a snaží současná německá kancléřka nebo zda se konzervativci neposunou doprava, inspirováni úspěchem novopečeného rakouského kancléře Sebastiana Kurze, jemuž k vítězství dopomohl právě akcent na pravicová témata.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británii pobouřilo tragické selhání. Matku označili lékaři za paranoidní,…

19.06.2018 09:45 Manchester - Británií rezonoval otřesný případ lékařského selhání. Matka se bála o svou těžce…

Vstřícnost k uprchlíkům se vymstí? Tisíce Afričanů se už valí na Španělsko

19.06.2018 09:13 Valencie - Experti varují Španělsko před důsledky vstřícné politiky vůči uprchlíkům. Na přijetí…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 08:22 Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Po střelbě ve švédském Malmö zemřeli dva zranění, útočník prchá

19.06.2018 08:11 Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli dva lidé. Zraněny jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama