Macron chce zpřísnit imigrační zákony, návrh může vyvolat ostré spory

Paříž - Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dnes navrhla zpřísnění imigračních zákonů. Předkládaný dokument zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být uprchlíci žijící ve Francii nelegálně zadržovaní, a to na 90 dnů. Dále mají být zkráceny lhůty pro podání žádosti o azyl. Za nelegální překročení francouzských hranic bude hrozit až rok ve vězení a vysoké pokuty.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie

Francouzská vláda uvádí, že hodlá zastávat spravedlivou a důslednou imigrační politiku a zdůrazňuje, že navrhovaný zákon má usnadnit získání azylu pro nezletilé a zkrátit o polovinu čekací lhůtu žadatelů o azyl. Lidé, kteří ilegálně vstoupí do unijního prostoru volného pohybu osob, mohou ve Francii na základě navrhované normy dostat pokutu ve výši 3750 eur (zhruba 95.000 korun).

Zatímco Macronova parlamentní většina byla dosud velmi sjednocená, návrh reformy imigračních zákonů v ní může vyvolat spory, píše Reuters. Zákonodárce Mathieu Orphelin z Macronovy strany Vpřed! (En Marche!) v úterý řekl, že prodloužení maximální zadržovací doby ze 45 na 90 dnů pro migranty, kteří ve Francii žijí nelegálně, je problematické a navrhne pozměnění předkládaného návrhu.

Jeho kolegyně Sonia Krimiová řekla, že vláda nahrává strachu lidí. "Není pravda, že všichni cizinci ve Francii jsou teroristé a čerpají sociální dávky," řekla v prosinci v proslovu před francouzským ministrem vnitra Gerardem Collombem.

Macron je zahraničními politology často označován za závan čerstvého vzduchu v obklopení populistů, ale návrh zákona o migraci si vysloužil hlasitou kritiku ve Francii.

Významný levicový časopis L'Obs v lednu otiskl černobílou fotografii Macrona s obličejem omotaným ostnatým drátem. V nadpisu stálo "Vítejte v zemi lidských práv". Některé organizace pomáhající migrantům svolaly na dnešek do Paříže protesty proti "vládní politice, které narušuje svobody migrantů".

Podle průzkumu společnosti BVA si ovšem 63 procent francouzských voličů myslí, že ve Francii žije příliš mnoho migrantů. Loni měla Francie rekordních více než 100.000 žadatelů o azyl. To je ale stále podstatně méně než Německo, které mělo loni 186.000 nově příchozích žadatelů o azyl. Jejich počet se ale výrazně snížil od migrační vlny v roce 2015, kdy do země dorazilo 890.000 osob.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británii pobouřilo tragické selhání. Matku označili lékaři za paranoidní,…

19.06.2018 09:45 Manchester - Británií rezonoval otřesný případ lékařského selhání. Matka se bála o svou těžce…

Vstřícnost k uprchlíkům se vymstí? Tisíce Afričanů se už valí na Španělsko

19.06.2018 09:13 Valencie - Experti varují Španělsko před důsledky vstřícné politiky vůči uprchlíkům. Na přijetí…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 08:22 Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Po střelbě ve švédském Malmö zemřeli dva zranění, útočník prchá

19.06.2018 08:11 Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli dva lidé. Zraněny jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama