Rakousko chce odvolat protikuřácký zákon. Zvedl se nebývalý odpor

Vídeň - Petici proti odvolání zákazu kouření v restauracích podepsalo během týdne přes 300 tisíc Rakušanů. Lidovci a svobodní se při uzavírání koalice v prosinci dohodli, že absolutní zákaz kouření v platnost nakonec nevstoupí. Zachovaný by tak měl zůstat současný stav, kdy lze kouřit v místnostech, které jsou k tomu určené a zároveň jsou oddělené od nekuřáckých prostor.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kouření, ilustrační fotografie

Předchozí vláda velké koalice lidovců (ÖVP) a sociálních demokratů (SPÖ) původně naplánovala absolutní zákaz kouření v gastronomických zařízeních od letošního 1. května. Proti už schválenému protikuřáckému zákonu se stavěl nový koaliční partner lidovců, pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), podle které by zákaz ohrozil rakouskou gastronomii.

V Rakousku, které je podle statistik na třetím místě v počtu kuřáků v Evropské unii, podle místního ministerstva zdravotnictví ročně zemře na následky konzumace tabákových výrobků 13.000 lidí.

Plán nové vlády vyvolal protireakci v podobě iniciativy Don't smoke (Nekuř), kterou spustila lékařská komora a bojovníci proti rakovině. Protikuřáckými opatřeními se nyní musí znovu zabývat parlament, k čemuž by stačilo už 100.000 podpisů. Do čtvrtečního odpoledne přitom iniciativu podle agentury APA podpořilo už 303.000 lidí.

Podpisová akce, jejímž vlastním cílem je vyvolat referendum o zákazu kouření, už vyvolala širokou debatu. V řadách lidovců a svobodných dokonce sílí hlasy po uspořádání všelidového hlasování. Například šéf zemské organizace FPÖ v Korutanech Gernot Darmann je pro urychlené referendum. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache ale ve středu prohlásil, že se takové referendum neuskuteční dříve než v roce 2021, kdy mají podle koaliční dohody vstoupit v platnost nová kritéria pro pořádání referend.

Částečný zákaz kouření na veřejných místech byl v Rakousku zaveden už v roce 2009, rozsáhlý seznam výjimek ale výrazně omezil jeho účinnost. Od roku 2010 mohou provozovatelé restaurací umožnit zákazníkům kouřit jen v případě, že mají k dispozici oddělenou kuřárnu, nebo je-li jejich provozní plocha menší než 50 čtverečních metrů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu roste napětí: Seehofer otevřeně vyhrožuje Merkelové

23.06.2018 16:08 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Finance chtějí, ale solidární nejsou: Francie pranýřuje nejen Česko kvůli…

23.06.2018 15:39 Aktualizováno Paříž - Francie očekává, že summit EU, který je naplánován na 28. a 29. června a který se má…

Litva hodlá překroutit své dějiny? Spor o ruskou hračku nabral nečekaný…

23.06.2018 14:51 Vilnius - V Litvě se prodává ruská hračka s názvem Zdvořilí lidé. Děti si vybarví a složí sadu čtyř…

Invaze uprchlíků: U Španělska zachráněno 418 migrantů, část doplula až na…

23.06.2018 14:08 Madrid - Snaha migrantů dostat se z Afriky přes moře do Evropy se s oteplením v poslední době opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama