Slovensko odmítlo úmluvu proti násilí na ženách, prý zpochybňuje rozdíly mezi pohlavími

Bratislava - Slovensko nehodlá přistoupit k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách, jednotlivá ustanovení úmluvy ohledně ochrany žen ale chce přenést do svého právního řádu. Text úmluvy prý zbytečně zpochybňuje přirozené rozdíly mezi muži a ženami.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Robert Fico, slovenský premiér

Podle úmluvy by země měly chránit před násilím, provádět prevenci, násilné činy stíhat a potlačovat, přispět ke zrovnoprávnění žen s muži, připravit plán s opatřeními na ochranu obětí a podpořit instituce a organizace, které se na boj s násilím zaměřují. Úmluva bojuje proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím.

"Dokud budu předsedou vlády a nebudou odstraněny pochybnosti při výkladu kontroverzních ustanovení Istanbulské úmluvy, dokud nebude zajištěn úplný soulad úmluvy s ústavou Slovenské republiky, nikdy nedám souhlas k tomu, aby vláda předložila tuto úmluvu k ratifikaci," řekl slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že za problém považuje hlavně soulad úmluvy s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě.

Podle Fica text dokumentu zmiňuje rodovou rovnost ve smyslu odstraňovaní takzvaných "rolí mužů a žen v rodině". Řekl také, že 98 až 99 procent ustanovení úmluvy je užitečných.

Slovensko ale podle Fica plánuje do svého právního řádu přenést ustanovení úmluvy ohledně ochrany žen. "Vezmeme text úmluvy a pokud najdeme ve slovenských zákonech hluchá místa, tak to automaticky prostřednictvím konkrétní změny zákonů začleníme do vnitrostátní právních norem," uvedl Fico.

Naznačil také, že ochrana žen je potřebná i v souvislosti s migrací, a opětovně zopakoval svůj odmítavý postoj k vytváření ucelených muslimských komunit na Slovensku.

Křesťanské církve na Slovensku podle medií vybídly kabinet, aby odvolal svůj podpis pod úmluvou, ke kterému se země připojila v roce 2011.

Istanbulská úmluva vznikla v roce 2011. Česko ji jako jedna z posledních evropských zemí podepsalo v květnu 2016. K ratifikaci český kabinet naposledy vyzvala před třemi dny jeho rada pro rovnost žen a mužů, kterou nyní řídí ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). Jeho náměstkyně pro lidská práva Martina Štěpánková už dřív řekla, že by ČR mohla dokument ratifikovat letos.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi vůbec šťastní? Ze zahraničí přišla odpověď

24.06.2018 07:35 Oslo - Máme žebříčky, které ukazují, jak je na tom která země co se týče vzdělávání, ekonomiky,…

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 06:13 Aktualizováno NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

V Bruselu startuje podivný "minisummit" a atmosféra houstne. Jak dopadne…

24.06.2018 05:52 Brusel - Složitá diskuse dnes čeká prezidenty a premiéry více než poloviny zemí EU na "minisummitu"…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama