Genocida Arménů? Turecko soptí, vmetlo Nizozemcům masakr ve Srebrenici

Haag/Ankara - Dolní komora nizozemského parlamentu ve čtvrtek schválila drtivou většinou návrh, aby parlament "jasně hovořil o genocidě Arménů". Prošel také návrh na vyslání představitele vlády do Jerevanu, kde si 24. dubna genocidu připomínají. Turecko dle očekávání zuří a dnes si předvolalo zástupce nizozemského velvyslance.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Turecko před nizozemským diplomatem zopakovalo, že odsuzuje čtvrteční výsledek hlasování nizozemského parlamentu, který uznal masakr až 1,5 milionu Arménů v Osmanské říši z roku 1915 za genocidu. Informují o tom zahraniční agentury. "Nepodložené rozhodnutí parlamentu země, která zavírala oči před genocidou ve Srebrenici... nemá v dějinách žádné místo," řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Nizozemská vláda uvedla, že parlamentní rezoluce se nestane jejím oficiálním stanoviskem. Připomněla, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté od loňského roku. Nizozemsko tehdy neumožnilo tureckým ministrům, aby mezi místní tureckou komunitou vedli kampaň za referendum, díky němuž turecký prezident později získal větší vliv.

Ankara zastává názor, že mnoho Arménů ve východní Anatolii v roce 1915 zemřelo proto, že se někteří z nich přidali na stranu ruských okupantů a postavili se proti Osmanské říši. To vedlo během první světové války k "obětem na obou stranách", napsal deník Hürriyet.

Masakr Arménů Osmanskou říší za první světové války uznalo za genocidu už několik evropských parlamentů. Loni v dubnu se k nim přidala i česká Poslanecká sněmovna. Prezident Miloš Zeman vyvražďování Arménů označil za jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, jestli je čeho se bát

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Vlak srazil v Řecku tři migranty, dva zemřeli

21.07.2018 22:26 Atény - V severovýchodním Řecku blízko hranice s Tureckem přišli dva migranti o život poté, co je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama