Brutální kontext migrace, komentuje Macron výsledky italských voleb

Paříž/Řím - Francouzský prezident Emmanuel Macron v prvním komentáři k italským parlamentním volbám uvedl, že je potřeba brát v potaz kontext "silného migračního tlaku", kterému Itálie čelila. Nyní bude čekat na rozhodnutí o tom, kdo bude pověřen sestavením vlády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie

Středopravá koalice získala přes 37 procent hlasů. Překvapením voleb je vítězství Ligy severu nad Berlusconiho stranou. Jako nejsilnější jednotlivá strana z voleb vzešlo populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) s 32 procenty hlasů. Formace levého středu kolem vládnoucí Demokratické strany získala 23 procent hlasů.

"Uvědomuji si, že ve světě, v němž žijeme, můžete bránit krásné ideály, ale nemůžete je bránit a při tom pomíjet brutalitu kontextu," citovala Macrona agentura AFP. "A Itálie nepochybně trpěla měsíce a měsíce pod tlakem migrace. Tento velmi silný tlak migrace je kontextem, na nějž bychom měli pamatovat," pokračoval.

K výsledkům se francouzský prezident zatím vyjadřovat nechtěl a bude očekávat rozhodnutí svého italského protějška Sergia Mattarelly ohledně sestavování vlády.

Německo v momentě, kdy ještě v Itálii nebyly sečteny všechny hlasy, popřálo úspěch "těm, na nichž leží odpovědnost ohledně vytvoření stabilní vlády". "V principu člověk přeje každému, aby to zabralo méně než šest měsíců," řekl novinářům mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Jde prý nejen o blaho Itálie, ale také o blaho "naší společné Evropy".

Euro v reakci na výsledky italských voleb oslabuje. K americkému dolaru se propadlo pod 1,23 USD a blíží se sedmitýdennímu minimu. Ekonomové se obávají, že třetí největší ekonomika eurozóny nyní bude čelit dlouhému období politické nejistoty, když žádné z uskupení nezískalo většinu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest smrti pro džihádisty z gangu Beatles? Británie by se tomu nebránila

23.07.2018 15:29 Londýn - Britské ministerstvo vnitra by nebránilo Spojeným státům odsoudit k smrti dva členy…

Děsivý scénář: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje, tvrdí Amazon

23.07.2018 14:49 Berlín/Londýn - Nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes v Berlíně varoval před možností…

V Bratislavě zaduněla mohutná exploze. Kusy budovy létaly na zaparkovaná…

23.07.2018 12:16 Bratislava - Budovou v bratislavské čtvrti Vrakuňa, kde mimo jiné sídlí i zdravotní středisko,…

Dětské sňatky? Švédsko řeší obří problém, který přinesli přistěhovalci

23.07.2018 11:23 Aktualizováno Stockholm - S rostoucí úrovní přistěhovalců, kteří se za účelem azylu stěhují do Evropské Unie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama