V Evropě včetně ČR se zpožďují hodiny, kvůli sporu mezi Srbskem a Kosovem

Londýn/Praha - Kvůli nedostatečným dodávkám elektřiny z Kosova kolísala frekvence v celé evropské síti, což od poloviny ledna způsobovalo zpožďování některých měřičů času. Týká se to například radiobudíků, hodin na mikrovlnkách nebo na topeních.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto

Lidé, kteří v posledeních týdnech chvátali do práce kvůli zpožďenému elektrickému budíku, možná spílali svému přístroji neprávem. Za neobvyklé zpožďování elektrických hodin v domácnostech po celé Evropě mohl spor správců rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu.

Zpoždění způsobené kolísáním v síti mohlo nabrat až šest minut. Uvedl to web BBC s odkazem na asociaci Entso-e sdružující provozovatele sítí ze tří desítek zemí Evropy včetně Česka. 

Vztahy Srbska s Kosovem jsou napjaté již od doby kosovského vyhlášení nezávislosti před deseti lety. Jednou z řady sporných oblastí je i sdílení rozvodné sítě.

Srbsko má podle Entso-e povinnost zajistit plynulou dodávku do sítě, když Kosovo nestačí vyrábět dostatek elektřiny, jako tomu bylo v prvních měsících letošního roku. Kvůli sporům však Srbsko nezasáhlo a frekvence začala kolísat. Tento týden by se měla situace vracet k normálu, neboť Kosovu se podařilo vyprodukovat dostatek elektřiny.

Problém se týká 25 evropských zemí. Podle mluvčí tuzemského provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hany Klímové může mít pokles frekvence napětí vliv pouze na hodiny řízené frekvencí elektrického proudu, nepostihuje tak například mobily ani počítače. "K nařízení hodin na správný čas dojde automaticky v momentě, kdy se elektrický a astronomický čas vyrovnají. Tento proces bude trvat několik týdnů a je řízen pravidly synchronní zóny kontinentální Evropy. Předpokladem je, že všichni členové sdružení ENTSO-E v kontinentální části Evropy budou striktně plnit své závazky," podotkla.

Členské země sdružení podle ní situaci intenzivně řeší. "Jednání probíhají jak přímo s provozovateli přenosových soustav v Kosovu a Srbsku, tak na úrovni Evropské komise," dodala.

Alexander Kuna z laboratoře Státního etalonu času a frekvence Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR řekl, že postižené přístroje jsou konstruované s předpokladem, že frekvence napětí v energetické síti je 50 hertzů. "Dalo by se říci, že uváděné přístroje se v průběhu dne postupně zpožďují a následně opět předcházejí a v průměru za jeden den drží správný čas. Domnívám se, že kvůli dlouhodobého přetížení v síti Kosova se uvedené přístroje pouze zpožďovaly," uvedl.

Podotkl, že synchronizaci pomocí frekvence rozvodné sítě však považuje za celkem primitivní a ne příliš přesnou. Běžněji se podle něj používá synchronizace pomocí radiových signálů, signálů satelitních navigačních systémů (GPS) nebo internetovými protokoly. "Osobně danou věc považuji za zajímavost," dodal.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes řekl, že podobný stav často nastával v síti před rokem 1989. "Tehdy bylo velkým hitem přivážet si malé domácí radiobudíky z NDR, a ty byly řízeny právě frekvencí v síti. S ohledem na to, že tehdy v síti kolísala, tak i tyto budíky se buď předcházely, nebo zpožďovaly, a to i o desítky minut. To se po roce 1989 změnilo naším propojením se západoevropskou soustavou, kdy jsme museli prokázat, že budeme dodržovat standardy, včetně frekvence," dodal.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance chtějí, ale solidární nejsou: Francie pranýřuje nejen Česko kvůli…

23.06.2018 15:39 Aktualizováno Paříž - Francie očekává, že summit EU, který je naplánován na 28. a 29. června a který se má…

Litva hodlá překroutit své dějiny? Spor o ruskou hračku nabral nečekaný…

23.06.2018 14:51 Vilnius - V Litvě se prodává ruská hračka s názvem Zdvořilí lidé. Děti si vybarví a složí sadu čtyř…

Invaze uprchlíků: U Španělska zachráněno 418 migrantů, část doplula až na…

23.06.2018 14:08 Madrid - Snaha migrantů dostat se z Afriky přes moře do Evropy se s oteplením v poslední době opět…

Zmatky, vnitřní rozbroje, hádky, bojkot. Minisummit o migraci přinesl jen…

23.06.2018 12:59 Londýn - Server Daily Mail se pozastavuje nad tím, že bruselský minisummit svolaný německou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama