Krutý pokus o vraždu Skripala: Policista zasažený nervovým plynem je schopen mluvit

Londýn - Britský policista zasažený nervovým plynem, který v Británii o víkendu neznámý útočník použil proti bývalému ruskému tajnému agentovi a jeho dceři, je schopen mluvit, ale jeho stav zůstává vážný.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Sergej Skripal

56letý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho 33letá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. Jsou stále v kritickém stavu v nemocnici.

Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. "Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný," řekla dnes britská ministryně vnitra Amber  Ruddová.

V interview s BBC odmítla upřesnit, jaký nervový plyn byl k útoku použit. Brity vyzvala, aby "zachovali chladnou hlavu" a počkali na závěry vyšetřování. Média spekulují, že za útokem mohlo stát Rusko, což Moskva popírá.

Detektivové podle Ruddové zkoumají tři místa: hospodu, kterou Skripal s dcerou navštívili, restauraci, kde jedli, než byli nalezeni na lavičce, a Skripalův dům. Komisař britské policie Mark Rowley už ve středu řekl, že na kauze pracují stovky policistů.

Ruddová dnes v parlamentu také řekla, že útok na Skripala a jeho dceru byl "krutým a veřejným pokusem o vraždu". "Až zjistíme, kdo je za něj zodpovědný, budeme reagovat rázně a adekvátně," dodala ministryně.

Televize Sky News s odvoláním na oslovené odborníky dnes uvedla, že je pravděpodobné, že původem použité látky byla vzhledem k náročnosti výroby v nějaké státní laboratoři. A také způsob, jakým byla dvojice zřejmě přiotrávena, svědčí podle expertů o tom, že šlo o dílo profesionála či profesionálů.

"Jedná se o směsi, které jsou tak jedovaté, že jediná místa, z nichž skutečně pocházejí, jsou státní laboratoře," řekla Andrea Sellová, expertka na chemické zbraně z University College London (UCL).

"Tyto specifické nervové látky jsou vysoce toxické a člověk musí mít odborné znalosti, aby je vyrobil. Potřebujete správnou vojenskou laboratoř, potřebujete maximální ochranu a kdokoli provedl tento hrozný útok na tyto osoby, se musel sám chránit," dodal k tomu expert na boj proti terorismu Andy Oppenheimer. Pokud pachatel použil sprej nebo aplikoval látku obětem přímo na kůži či do dýchacích cest, musel tak učinit velmi rychle, aby se stihl vzdálit.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama