Nový tým Merkelové: Německé finance povede Scholz, diplomacii Maas

Berlín - Německým vicekancléřem a ministrem financí se stane dosavadní primátor Hamburku Olaf Scholz (59), diplomacii povede nynější ministr spravedlnosti Heiko Maas (51). U zasedacího stolu kabinetu v šestém patře berlínského kancléřství se s nimi bude pravidelně setkávat také nová ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová a ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová.

Přidejte svůj názor

Berlín, ilustrační foto

Jména členů další vlády velké koalice CDU/CSU a SPD dnes oznámilo vedení sociální demokracie. Do kabinetu vedeného znovu kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) posílá tři muže a tři ženy.

Scholze a Maase do vlády doprovodí také místopředseda poslanecké frakce SPD Hubertus Heil, který se stane ministrem práce a sociálních věcí, a dosavadní ministryně pro rodinu Katarina Barleyová, která stane v čele resortu spravedlnosti. Schulzeová dosud působila jako generální tajemnice sociální demokracie v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, Giffeyová byla zase starostkou berlínské čtvrti Neukölln.

Trojice političek a trojice politiků by se svých úřadů měla ujmout ve středu nedlouho poté, co Merkelovou na post kancléřky již počtvrté zvolí Spolkový sněm.

Scholz bude pod drobnohledem politiků koaliční CDU/CSU, kteří mají obavu z toho, aby státní rozpočet pod vedením sociálního demokrata nešel po několika letech znovu do deficitu. Šéfka poslanců SPD Andrea Nahlesová, která se v dubnu zřejmě stane předsedkyní strany, ale dnes při představení příštích ministrů vyjádřila přesvědčení, že Scholz patří k nejlépe profilovaným politikům v oblasti financí, což podle ní dokázal i svým dosavadním působením v Hamburku.

"Myslím si, že Heiko Maas bude velmi dobrým ministrem zahraničí," řekla zase na adresu druhého politika. Maas, kterého čeká řešení řady složitých mezinárodněpolitických otázek, podle ní ve funkci ministra spravedlnosti prokázal diplomatický talent a zároveň pevnost svých postojů, když šlo třeba o to, postavit se rasismu. Oboje se mu podle Nahlesové bude velmi dobře hodit i v čele německé diplomacie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soustrast Itálii vyjádřili po zřícení mostu Merkelová, Tusk či Jubncker.…

14.08.2018 18:05 Brusel/Praha - Po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii soustrast…

Bože, ach, můj bože. Bylo to jako apokalypsa, říkají svědci. Zřícený most…

14.08.2018 18:03 Aktualizováno Janov – Svědci, kteří byli v okamžiku tragického zřícení Morandiho mostu v italském Janově,…

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 35…

14.08.2018 18:01 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 16:44 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si rozdělí 141 migrantů, kteří jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama