Stav agenta Skripala zůstává vážný. Obětí nervového plynu je mnohem víc?

Londýn - Stav bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří se v Británii stali terčem pokusu o vraždu, je nadále velmi vážný. Zdroj nervového plynu ještě nebyl určen. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov znovu nabídl Londýnu pomoc při vyšetřování případu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sergej Skripal

Dvojí agent Skripal a jeho dcera Julija stále leží ve velmi vážném stavu v nemocnici. "Je to stále velmi vážné s těmito dvěma lidmi, kteří byli terčem tohoto hrozného útoku," řekla britská ministryně vnitra Amber Ruddová.

Dodala, že Británie musí určit zdroj nervového plynu. "Pokud jde o další možnosti, musíme si ještě počkat, dokud nebude naprosto jasné, jaké by mohly být následky a co bylo skutečným zdrojem tohoto nervového plynu," zdůraznila politička během návštěvy jihoanglického města Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera v neděli nalezeni v bezvědomí.

Britská policie a ministerstvo obrany mezitím oznámily, že do Salisbury bude vyslána stovka vojáků vycvičená pro zacházení s chemikáliemi. Mají odstraňovat automobily a další předměty z oblasti, kde byla otrávená dvojice nalezena.

Policie dnes v Salisbury uzavřela několik lokalit - Skripalův dům, automobil, hřbitov, na němž je pohřbena jeho žena, restauraci a jednu hospodu.

Britská policie ve středu oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. Policie v hrabství Wiltshire dnes uvedla, že po útoku bylo ošetřeno dohromady "asi 21 lidí" včetně Skripala.

Bývalý šéf londýnské policie Ian Blair dnes řekl, že policista Nick Bailey, jenž je rovněž ve vážném stavu v nemocnici, navštívil Skripalův dům. To by prý mohlo naznačovat, že byl nervový plyn dodán tam. Blair rovněž podpořil volání po dalším prošetření smrti dalších 14 Rusů, u nichž podle něj existuje podezření, že se stali terčem ruského státu.

Lavrov dnes během návštěvy v Etiopii prohlásil, že jeho země by s vyšetřováním mohla Británii pomoci, ale odmítl podezření vůči Moskvě. Podle agentury Tass Lavrov prohlásil, že "ať jde o otrávení některých britských občanů nebo o zvěsti o zasahování do volební kampaně v USA, pokud je pomoc opravdu potřeba, jsme ochotni zvážit takovou možnost". "Ale abychom mohli vést takové případy, je nezbytné okamžitě skoncovat s nepodloženými tvrzeními na televizních obrazovkách," dodal Lavrov.

Skripal (66) a jeho dcera Julija (33) upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v Salisbury. Policie v hrabství Wiltshire dnes uvedla, že po útoku bylo ošetřeno dohromady "asi 21 lidí" včetně Skripala. Britské zdravotnické úřady však uvedly, že širší veřejnost je vystavena jen malému riziku.

Skripala zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba FSB pro podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama