Agenta Skripala chtěl zavraždit stát. Británie obviní Rusko, očekává poslanec

Londýn/Moskva - Útok nervovým plynem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru se jeví jako "státem sponzorovaný pokus o vraždu". Předseda zahraničního výboru britského parlamentu Tom Tugendhat očekává, že vláda z něj obviní Rusko. Hlavní ruská média ovšem naznačují, že za útok je zodpovědná Británie.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Sergej Skripal

Kvůli incidentu se dnes sejde Národní bezpečnostní rada. Schůzce bude předsedat premiérka Theresa Mayová. "Čekáme, že předsedkyně vlády brzy učiní oznámení. Upřímně řečeno bych byl překvapen, kdyby neukázala prstem na Kreml," řekl Tugendhat s odkazem na spekulace, že za útokem na dvojici stojí Rusko. Moskva to popírá. "Nejprve se dostaňte k jádru věci, pak o tom budeme diskutovat," řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin na otázku ohledně agentovy otravy.

Mayová je podle britského tisku pod tlakem některých svých ministrů, aby vůči Moskvě zaujala tvrdší postoj. Downing Street ale opakovaně uvádí, že nelze nic podniknout, dokud vyšetřování neskončí.

Pokud se ukáže, že za otravou Skripala a jeho dcery je Rusko, má podle britského tisku vláda několik možností, jak reagovat. Může například ze země vypovědět ruské diplomaty a agenty, zavést finanční sankce vůči jedincům napojeným na Kreml nebo nevyslat národní tým na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v létě konat v Rusku.

Skripala (66) a jeho dceru Juliji (33) našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru jihoanglického města Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Případem se zabývá přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury na jihu Anglie operují i jednotky chemických specialistů.

Komentátor ruské státní televize Dmitrij Kiseljov, známý svými výpady proti Západu a chválou Putina, v neděli ve svém pořadu řekl, že jediným, kdo z útoku může těžit, jsou Britové. Motivem Londýna podle něj bylo "jednoduše přiživit (britskou) rusofobii".

Bývalý agent ruských zvláštních služeb Michail Ljubimov v populárním deníku Komsomolskaja pravda uvedl, že Skripal je příliš malá ryba na to, aby Rusku stál za otravu. "Skripal byl poslán na Západ v rámci výměny (zadržených špionů mezi Ruskem a USA). To znamená, že je pro nás naprosto nezajímavý," uvedl Ljubimov.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance chtějí, ale solidární nejsou: Francie pranýřuje nejen Česko kvůli…

23.06.2018 15:39 Aktualizováno Paříž - Francie očekává, že summit EU, který je naplánován na 28. a 29. června a který se má…

Litva hodlá překroutit své dějiny? Spor o ruskou hračku nabral nečekaný…

23.06.2018 14:51 Vilnius - V Litvě se prodává ruská hračka s názvem Zdvořilí lidé. Děti si vybarví a složí sadu čtyř…

Invaze uprchlíků: U Španělska zachráněno 418 migrantů, část doplula až na…

23.06.2018 14:08 Madrid - Snaha migrantů dostat se z Afriky přes moře do Evropy se s oteplením v poslední době opět…

Zmatky, vnitřní rozbroje, hádky, bojkot. Minisummit o migraci přinesl jen…

23.06.2018 12:59 Londýn - Server Daily Mail se pozastavuje nad tím, že bruselský minisummit svolaný německou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama