Británie má v kauze Skripala solidaritu EU, ostrá slova znějí z Německa a OPCW

Brusel/Londýn/Berlín - Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí uvedla, že za pokus o vraždu Skripala a jeho dcery nervovou látkou Novičak je s velkou pravděpodobností odpovědné Rusko. Za Londýn se postavila i Evropská komise.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Evropská Unie

Mayová dala v pondělí Moskvě čas do středy, aby případ věrohodně vysvětlila, jinak bude Londýn záležitost považovat za nezákonné užití síly na britském území.

"Jsme velmi znepokojeni situací a britskými zjištěními a samozřejmě Británie může v tomto ohledu počítat se solidaritou EU," prohlásil dnes v Bruselu místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis při příchodu na jednání ministrů financí zemí bloku.

"Pokud Rusko nebude spolupracovat na vyšetření útoku na Skripala, musí západní země společně zareagovat, řekl v rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters šéf zahraničního výboru německého Spolkového sněmu Norbert Röttgen. "Chování britské vlády je racionální," řekl Röttgen, vlivný člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. "Objevení ruské vojenské látky (na místě činu) znamená, že Rusko nemůže odmítat spolupráci při objasnění záležitosti," dodal.

"Tento případ by měl být pro Británii důvodem, aby přehodnotila svůj otevřený postoj k ruskému kapitálu pochybného původu," odpověděl agentuře Reuters Röttgen na dotaz ohledně případných protiruských sankcí.

Skripala a jeho dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru jihoanglického města Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici.

Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma. Novičok funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti. V srovnání s plynem VX (použitým loni v únoru při otrávení Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta) je přibližně osmkrát účinnější. Vývoj novičoku probíhal během sovětské éry na území Uzbekistánu. Tato činnost byla přitom maskována jako zkoumání nových pesticidů. Vývoj přitom - již v Rusku - pokračoval ještě nejméně na počátku 90. let.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odsoudila útok na Skripala. Ředitel organizace Ahmet Üzümcü vyzval k potrestání pachatelů. "Je nanejvýš znepokojivé, že se chemické látky stále používají, aby škodily lidem," citoval velvyslanec Peter Wilson generálního ředitele OPCW Üzümcüa. Osoby zodpovědné za útok na Skripala a jeho dceru Juliji musí být podle šéfa OPCW pohnány před spravedlnost.

"Nečekal jsem, že budu muset informovat Radu (OPCW) o prvním útočném použití nervové látky jakéhokoli druhu na evropské území od druhé světové války," uvedl Wilson na twitteru.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Evropy připluli další uprchlíci. Státy se hádají, nikdo je nechce

19.08.2018 22:09 Aktualizováno Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout…

Dům ve Francii zachvátil požár, dvě desítky zraněných

19.08.2018 22:06 Paříž - Dvě desítky lidí dnes utrpěly zranění při požáru v dvoupatrovém domě na předměstí Paříže.

Svět upírá oči k Česku. Přetřásá srpen 1968

19.08.2018 16:31 Praha - Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí…

Berlínská policie vyšetřuje kontroverzní pochod neonacistů

19.08.2018 15:16 Berlín - Berlínská policie zahájila 45 vyšetřování v souvislosti se sobotním pochodem neonacistů k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama