Přiznejte se k útoku, nebo vaše televize končí, vzkazují Britové do Moskvy

LondýnMoskva – Mezi Velkou Británií a Ruskem to v posledních dnech vře zejména kvůli útoku na bývalého agenta Seregeje Skripala a jeho dceru. Britové teď Rusům pohrozili, že pokud se k události nepostaví čelem, přijde jejich televize RT v Británii o licenci.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

televize

Ruským státem ovládaná televize RT by mohla ve Velké Británii přijít o licenci, pokud tamní úřady potvrdí ona podezření, že jsou Rusové zapleteni do útoku na bývalého špióna Sergeje Skripala.

Ofcom, instituce, jež má v Británii správu licencí na starosti, varovala RT, že pokud se obvinění potvrdí, bude s televizí zahájeno řízení. Ofcom má právo odebírat licence těm kanálům, které se proviní proti britskému právu.

Rusové tvrdí, že v případě, kdy by k odebrání licence skutečně došlo, bude RT sloužit pouze jako obětní beránek v politické hře a případný krok Ofcomu by znamenal omezení svobody slova ve Velké Británii.

Britská premiérka Theresa Mayová se již v uplynulých dnech nechala slyšet, že zapojení Ruska do útoku na Skripala a jeho dceru je „velmi pravděpodobné“ a dala Ruské federaci čas do úterní půlnoci, do níž měli Rusové přijít s věrohodným přiznáním a vysvětlením.

Toto vysvětlení z ruské strany ale nepřišlo a Britové si tak středeční den vyhradili pro případné reakce. Zdá se, že kroky podniknuté proti ruské televizi RT mohou být právě takovou reakcí.

Jakoukoli souvislost Ruska se Skripalovou otravou dnes v Moskvě znovu popřel kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. "Moskva nepřijme absolutně prázdná a neprokázaná obvinění, odmítá jazyk ultimát," řekl mluvčí. Hovořit o formě ruské odpovědi na britskou odvetu je předčasné, nicméně po jakýchkoli "nezákonných" britských akcích proti ruským médiím přijde ruská odpověď, poznamenal Peskov. Doufá, že "ostatní evropské státy neopodstatněnost obvinění proti Rusku pochopí".

Podle agentury Interfax ruské velvyslanectví v Londýně hodlá dnes požádat o konzulární kontakt se Skripalovou dcerou Julijí, která byla jedovatou substancí zvanou Novičok rovněž zasažena. Třiatřicetiletá žena má ruské občanství, o jejím aktuálním zdravotním stavu nejsou žádné informace. Při hospitalizaci byl podle britských médií její stav stejně jako stav jejího otce kritický.

Podle ruského analytika Fjodora Lukjanova rozsah britské reakce závisí na tom, zda kroky Londýna podpoří jeho evropští spojenci. Evropa ale nebude ochotna Rusko izolovat, řekl politolog agentuře Interfax.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama