Migrace z Afriky dramaticky vzrostla. Stále víc běženců míří do Evropy. A bude ještě hůř, varují experti

Emigrace z zemí subsaharské Afriky se v posledních letech dramaticky zvýšila a v současné době v tomto regionu leží osm z deseti států, které nejrychleji „produkují“ migranty. Uvádí to nová zpráva Pew Research Center. Výzkumníci také poukazují, že situace se bude dál zhoršovat.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Nigérie

Analýza nejnovějších údajů OSN o počtu lidí žijících mimo zemi jejich narození, kterou provedla agentura Pew Research Center, ukázala, že míra emigrace z těchto osmi afrických zemí - Jižního Súdánu, Středoafrické republiky, Svatého Tomáše a Princova ostrova, Eritreje, Namibie, Rwandy, Botswany a Burundi - vzrostla o více než 50 procent a v některých případech dokonce o 200 až 300 procent. To je výrazně více než celosvětový průměrný nárůst za stejné období, který činí 17 procent. Počet aftických zemí se zvedne na devět, pokud započítáme i Súdán. Vyšší míru růstu počtu lidí žijících v jiných zemích už má jen Sýrie, odkud řada lidí utekla před válkou a Islámským státem. 

Celkový počet emigrantů na celém světě ze všech zemí subsaharské Afriky vzrostl mezi lety 2010 a 2017 o 31%, což překonalo tempo růstu z regionů jako je Asie - Tichomoří (15%) i z Latinské Ameriky a Karibiku (9%). 

V roce 2017 žilo mimo země původu přibližně 25 milionů migrantů ze subsaharských zemí. Kromě toho se také změnilo místo, kam migranti odcházejí. Zatímco v roce 1990 se 75 procent vysídlenců z tohoto regionu přesunulo do dalších subsaharských zemí, tento podíl do roku 2017 klesl na 68 procent. Podíl subsaharských migrantů žijících v zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku se zvýšil z 11 % v roce 1990 na 17 % v roce 2017. V roce 2017 žilo v zemích EU, v Norsku a ve Švýcarsku asi 5,2 milionu severoafrických přistěhovalců, v porovnání s přibližně 3 miliony v roce 1990.

Ve stejném období se podíl subsaharských emigrantů, kteří žijí ve Spojených státech, zvýšil z 2 % na 6 %. To pomohlo africkým přistěhovalcům vytvořit malý, ale rychle se rozvíjející segment celkové populace přistěhovalců v USA. V roce 2017 žilo v USA podle údajů OSN téměř 1,5 milionu přistěhovalců ze subsaharských zemí.

Ať už jde o sousední zemi, Evropu nebo USA, mnozí subsaharští emigranti čelí podle zprávy překážkám při přesídlení. Zprávy například naznačují, že stovky tisíc emigrantů z jižní části Sahary se shromáždily v Libyi v naději, že se dostanou přes Středomoří do Evropy. Mnozí z nich žijí v přeplněných, zločinci ovládaných táborech a čekají na cestu, někteří jsou údajně  prodáváni v aukcích jako otroci, uvádí zpráva.

V budoucnu zřejmě bude ještě hůř

Pokud jde o budoucí vývoj, očekává se, že počet mezinárodních migrantů z Afriky jako celku se v příštích desetiletích zvýší, částečně kvůli rostoucí populaci kontinentu. „Jak budou státy na jejich přijímání reagovat, teprve uvidíme. V současnosti Evropa posílá peníze na rozvoj, aby pomohla africkým zemím,“ dodává zpráva.

Například do Itálie se od roku 2016, kdy Evropské unie uzavřela dohodu s Tureckem, které začalo zastavovat migranty mířící do Řecka, dostávají migranti téměř výlučně afrického původu. Mezi zeměmi původu migrantů dominuje Nigérie (15,7%) a Guinea (8,4% ). Africké státy tvoří devět z deseti nejčastějších zemí původu migrantů přicházejících do Itálie, výjimkou je pouze Bangladéš.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 22:06 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 21:50 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255…

Útok autem u britského parlamentu: Je zřejmé, že nešlo o dopravní nehodu,…

14.08.2018 21:39 Aktualizováno Londýn - Dnešní vážný incident v britského parlamentu bude vyšetřovat protiteroristické oddělení.…

Turecký soud nařídil ukončit vazbu dvou řeckých vojáků, kteří nelegálně…

14.08.2018 20:58 Istanbul - Turecký soud dnes nařídil propustit dvojici vojáků z Řecka. Muži jsou podezřelí ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama