Rozbroje ve Ficově koalici: Nejmenší strana se šprajcla, chce předčasné volby

Bratislava - Řešením politické krize na Slovensku je pouze vypsání nových voleb. Řekl to dnes místopředseda nejmenší vládní strany Most-Híd a ministr životního prostředí László Sólymos.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Robert Fico, slovenský premiér

Most-Híd v pondělí podmínil své setrvání v koalici premiéra Roberta Fica dohodou o nových volbách, podle některých představitelů zbylých dvou koaličních stran se ale jednání týkají i možnosti rekonstrukce současného kabinetu.

"Nehovoří se o rekonstrukci vlády. Tuto záležitost (politickou krizi) dokáže vyřešit nikoli rekonstrukce vlády, ale předčasné volby. Nepřichází v úvahu rekonstrukce vlády, přicházejí v úvahu předčasné volby," uvedl dnes Sólymos.

Podle něj nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie a Ficova poradce Erika Tomáše strana dělá všechno pro udržení stávajícího kabinetu. Tomáš dodal, že předčasné volby jsou variantou až po vyčerpání všech ostatních možností.

Slovenská média uvedla, že koalice při jednání o možnosti předčasných voleb jako jejich nejdříve možný termín zvažuje 7. červenec, další variantou je uspořádání voleb v září. Most-Híd dříve odmítl spojení případných předčasných voleb s komunálními volbami, které by se měly v zemi uskutečnit na začátku listopadu. Pro vypsání nových voleb do sněmovny se již dříve vyslovila celá opozice. Nejrychlejší cestou k novým volbám je schválení ústavního zákona o zkrácení funkčního období současné Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma roky. Zmiňovaný zákon by muselo podpořit alespoň 90 z celkového počtu 150 poslanců parlamentu. Touto třípětinovou většinou koalice ani opozice samostatně nedisponují.

Příští pondělí se uskuteční mimořádná schůze slovenské sněmovny, která bude jednat o opozičním návrhu odvolat Fica. Opozice ovšem nemá dostatek hlasů a Most-Híd dosud neuvedl, zda se při tomto hlasování k opozičním poslancům přidá.

Koaliční krize zatím neochromila schůzi kabinetu ani zasedání parlamentu. Vláda dnes projednala všechny plánované materiály a poslanci koaličních stran ve sněmovně hlasovali jednotně. Slovenští poslanci stihli od úterý na stávající schůzi parlamentu projednat již většinu materiálů. Největší opoziční strany v úvodu ale stáhly z programu své návrhy zákonů s odůvodněním, že sněmovna by se již měla zabývat pouze ústavním zákonem o zkrácení funkčního období současné vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma lety.

Fico jednání koalice tento týden ještě nekomentoval. Reportérovi portálu Aktuality.sk dnes na jeho dotaz, zda nabídl svou funkci, Fico řekl, že je ten poslední, s kým má zájem hovořit. Premiér se novinářům vyhnul i po jednání vlády.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama