Kauze Skripal hýbe celým světem: Sejde se RB OSN, rázně reaguje NATO

Brusel/New York - Případ otravy Sergeje Skripala by se mohl příští týden dostat mezi témata summitu EU, dnes se jím zabývalo NATO. Na žádost Británie se dnes ve 20:00 SEČ kvůli kauze někdejšího dvojitého agenta mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

OSN

Kauza dramaticky zhoršuje vztahy mezi Británií a Ruskem, které přitom jakékoliv spojování s otravou odmítá. Podle britské premiéry Theresy Mayové ale použitá nervová látka ukazuje na Rusko, takže Moskva tuto akci buď schválila, anebo nad svým arzenálem podobných zbraní ztratila kontrolu.

Předseda Evropské rady Tusk dnes na sociální síti případ zasadil do širších souvislostí. "V dobách šíření falešných zpráv, zasahování do našich voleb a útoků na lidi na naší půdě pomocí nervových látek nemůže být odpovědí transatlantické hašteření, ale transatlantická jednota," napsal.

Také mluvčí Evropské komise dnes zopakoval, že použití vojenské nervové látky k pokusu o vraždu na britském území je šokující a ohrožuje civilní veřejnost. Unie je podle komise připravena Británii podpořit.

Britové dnes na jednání Severoatlantické rady potvrdili, že ve městě Salisbury na jihu Anglie byla před deseti dny použita nervová látka vojenského typu a že odpovědné je s velkou pravděpodobností Rusko. Britská strana dnes v NATO uvedla, že šlo o bezohledný útok proti Spojenému království, který ohrozil životy nevinných civilistů.

Státy NATO daly najevo znepokojení z prvního "ofenzivního použití" nervové látky na území členského státu aliance od jejího vzniku v roce 1949. Britům spojenci nabídli podporu při dalším vyšetřování incidentu.

Spojenci se shodli, že útok nervovou látkou v Británii byl jasným porušením mezinárodních norem a dohod. Připomněli, že aliance opakovaně odsuzovala používání chemických zbraní v Sýrii. "NATO pokládá každé použití chemických zbraní za ohrožení mezinárodnímu míru a bezpečnosti," uvedla dnes aliance v prohlášení z jednání diplomatů členských zemí.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Evropy připluli další uprchlíci. Státy se hádají, nikdo je nechce

19.08.2018 22:09 Aktualizováno Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout…

Dům ve Francii zachvátil požár, dvě desítky zraněných

19.08.2018 22:06 Paříž - Dvě desítky lidí dnes utrpěly zranění při požáru v dvoupatrovém domě na předměstí Paříže.

Svět upírá oči k Česku. Přetřásá srpen 1968

19.08.2018 16:31 Praha - Světová média dál průběžně vydávají materiály věnované nadcházejícímu 50. výročí událostí…

Berlínská policie vyšetřuje kontroverzní pochod neonacistů

19.08.2018 15:16 Berlín - Berlínská policie zahájila 45 vyšetřování v souvislosti se sobotním pochodem neonacistů k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama