Co slibuje Němcům počtvrté zvolená kancléřka Angela Merkelová?

Berlín - Angele Merkelové se dnes podařilo získat důvěru pro svojí čtvrtou německou vládu. Po dlouhodobém vyjednávání o vládní koalici znovu získala na svojí stranu dřívějšího koaličního partnera SPD. Jak hodlá Německo změnit v příštích čtyřech letech? Jaký je politický program nové vládní koalice?

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Evropa

Hlavními prioritami jsou reformy EU, vypořádání se se stoupajícími preferencemi nacionalistických stran a bezpečnostní opatření vzhledem k nepředvídatelnosti zahraniční politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dalšími body programu jsou větší odvody do rozpočtu EU poté, co z ní vystoupí Velká Británie, a vytvoření Evropského měnového fondu, který má být ekvivalentem investičního rozpočtu eurozóny, který navrhuje francouzský prezident Emmanuel Macron.

Imigrace

Ve srovnání se svojí předchozí politikou otevřených hranic chce nyní Merkelová omezit počet přijímaných migrantů na 200 tisíc ročně. 

Svojí dosavadní politiku solidárního přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země však hodlá realizovat i nadále. Kromě toho chce řešit základní příčinu vzniku migrační krize, včetně rozvojové pomoci v zemích původu a obrany vnějších hranic Schengenského prostoru.

Ekonomika

Ačkoliv německá ekonomika expanduje a dochází k růstu mezd, velká část Němců se obává globalizace a automatizace výroby, jakož i rostoucí sociální nerovnosti.

Z tohoto důvodu plánuje Merkelová rozsáhlé penzijní reformy, kvalitní internetové připojení, větší důraz na rozvoj školství a celoživotního vzdělávání a investice do infrastruktury.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama