Fico nabídl svou demisi, většina Slováků je pro

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico nabídl svou demisi v rámci řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka. Fico to dnes řekl novinářům. Demise premiéra podle ústavy znamená pád celé vlády.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Sjezd ČSSD: Robert Fico

Svou demisi premiér ovšem podmínil tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koalici Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany (SNS) a Mostu-Híd. Demise premiéra podle ústavy znamená pád celé vlády, které do skončení mandátu zůstávají dva roky. Prezidentská kancelář své stanovisko zatím nesdělila.

Po demisi Fica chce stávající koalice pokračovat ve vládnutí, byť nejmenší vládní strana Most-Híd na začátku týdne podmínila své setrvání v koalici dohodou na předčasných volbách.

Fico svou demisi podmínil také tím, že nového premiéra navrhne jeho strana Směr-SD, která volby v roce 2016 vyhrála. Fico uvedl, že pokud hlava státu bude se zmiňovanými podmínkami souhlasit, je připraven podat demisi již ve čtvrtek a představit kandidáta na nového premiéra. Podle medií by se jím mohl stát vicepremiér Peter Pellegrini nebo ministr financí Peter Kažimír.

"Považuji za důležité, aby současná vládní koalice nadále naplňovala mandát od voličů. Je naší povinností naplňovat vůli lidí i nadále a nepředávat stát bez jakéhokoliv důvodu opozičním amatérům a křiklounům," řekl Fico. Dodal, že hodlá zůstat předsedou Směru-SD.

Současná koalice stran Směr-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí obvykle hlasují i čtyři nezařazení poslanci. Po demisi Fica by nová vláda musela požádat o vyslovení důvěry.

Pro odchod premiéra Roberta Fica je 62 procent Slováků. Pouze zhruba 30 procent slovenských voličů si myslí, že by měl zůstat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Focus, který si nechal udělat slovenský list Denník N a zveřejnil ho krátce před dnešním Ficovým oznámením, že nabízí svou demisi v zájmu řešení politické krize na Slovensku. Přibližně jen 13 procent dotázaných je pro zachování Ficovy vlády v jeho současné podobě.

Důvěra ve Fica a jeho vládu klesla po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Podle exkluzivního průzkumu nynějšímu předsedovi vlády nedůvěřuje 62,2 procenta voličů. Podle nich by měl odstoupit.

S odpovědí, že Ficovi nadále důvěřují a měl by premiérem zůstat, se ztotožnilo 11,8 procenta dotázaných. Dalších 18,8 procenta lidí si myslí, že by měl v čele vlády zůstat přesto, že mu důvěřují o něco méně.

"Je vidět, že to, co se děje v posledních dvou týdnech, má zásadní dopady na důvěryhodnost Roberta Fica," domnívá se šéf Focusu Martin Slosiarik. "Míra nedůvěry v Roberta Fica byla vysoká už předtím. To se v tomto průzkumu potvrdilo. Když ale k téměř dvěma třetinám těch, kteří mu nedůvěřují, připočteme i ty, kteří mu důvěřují méně než v minulosti, jde už o 80 procent lidí, kteří mu nedůvěřují nebo ztrácejí důvěru v jeho osobu," shrnul Slosiarik.

Popularita slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica po vraždě novináře Jána Kuciaka a po politické krizi výrazně klesla, Směr-SD ale nadále zůstává nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku. Současná tříčlenná vládní koalice by zároveň přišla o většinu ve sněmovně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky ČTK poskytla agentura Focus.

Směr-SD by podle sondáže, kterou agentura uskutečnila v předchozím a tomto týdnu, volilo 20,2 procenta rozhodnutých voličů. V lednové sondáži popularita strany dosáhla 25,5 procenta.

Na druhém místě s podporou 14 procent skončila nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS), v lednu její preference dosáhly 13,1 procenta.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama