Za útokem na Skripala je Rusko, prohlásily společně USA, Británie, Francie a Německo. Mayová se vydala na místo činu

Londýn - Británie, USA, Francie a Německa se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o chemickém programu na vývoj látky Novičok.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Sergej Skripal

Britská premiérka Theresa Mayová dnes poprvé od útoku navštívila Salisbury, aby se tam sešla s příslušníky bezpečnostních složek a místními obyvateli, z nichž mnozí jsou z události v šoku a omezují nákupy v blízkosti míst možné kontaminace z obav o svoje zdraví. Mayová podle agentury AFP vyzdvihla podporu, které se Británii dostalo ze zahraničí. "Stalo se to ve Spojeném království, ale mohlo se to stát kdekoli jinde. Proti tomu jsme jednotní," prohlásila.

zdroj: YouTube

"My, představitelé Francie, Německa, Spojených států a Spojeného království, jsme zděšeni útokem proti Sergejovi a Juliji Skripalovým v Salisbury ve Spojeném království 4. března 2018," stojí ve společném prohlášení. Neexistuje podle něj "žádné přesvědčivé alternativní vysvětlení", než že za útokem stojí Rusko. Neochota odpovědět na britskou žádost o vysvětlení "dál podtrhuje zodpovědnost" Moskvy.

Program na vývoj Novičoku měla armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka podle Mayové otrávila Skripala a jeho dceru.

"Toto použití armádní nervové látky - typu, který byl vyvinut Ruskem - představuje první útočné použití nervové látky v Evropě od druhé světové války," uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a Mayová v prohlášení.

"Je to útok na suverenitu Spojeného království a jakékoli takové užití ze strany státu je jasným porušením úmluvy o chemických zbraních a mezinárodního práva. Ohrožuje to bezpečnost náš všech," dodali představitelé čtyř zemí.

Trump o ruské stopě v případě Skripalovy otravy dnes hovořil před novináři. "Vypadá to, že jsou za tím Rusové," řekl americký prezident. Incident označil za velmi smutnou událost, kterou Spojené státy berou velmi vážně. "Tohle se nikdy nemělo stát," řekl. Dodal také, že kvůli incidentu je v kontaktu s britskou premiérkou.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Brit, který se přiotrávil novičokem, byl propuštěn z nemocnice

20.07.2018 19:14 Londýn - Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl dnes propuštěn z…

Brit, který chtěl útočit u parlamentu, dostal doživotí

20.07.2018 18:07 Londýn - Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama