Merkelová obhajuje přijímání běženců. V projevu zkritizovala Trumpa a Turecko

Berlín - Staronová německá kancléřka Angela Merkelová dnes řekla, že rozhodnutí přijmout běžence bylo správné, podobná krizová situace se ale v budoucnu již nesmí opakovat. Před zákonodárci hovořila také o Turecku, americkém prezidentovi a zákazu dieselových motorů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Merkelová ve Spolkovém sněmu uvedla, že z humanitárních důvodů byla pomoc Evropy uprchlíkům nezbytná, nechce ale, aby se migrační krize z roku 2015 opakovala. Evropská unie podle ní musí lépe střežit své hranice a rozhodně vystupovat proti islámským radikálům.

Kancléřka přislíbila, že Německo se bude v Evropské unii zasazovat o úspěch unijních programů především v Africe, které mají podobných krizím předcházet. Dodala také, že příslušné unijní fondy nesmí být podfinancované.

Merkelová v minulosti opakovaně tvrdila, že islám k Německu patří. "Je nezpochybnitelné, že naše země byla historicky formována křesťanstvím a židovstvím," řekla dnes kancléřka. Dodala ale, že 4,5 milionu muslimů, kteří nyní v Německu žijí, se mezitím stalo součástí země.

Merkelová v další části projevu odsoudila tureckou vojenskou intervenci v Sýrii proti kurdským milicím YPG. "Přes všechny oprávněné bezpečnostní zájmy Turecka je nepřijatelné to, co se v (syrském) Afrínu děje, kde jsou tisíce a tisíce civilistů pronásledovány, kde civilisté umírají a odkud musejí uprchnout," řekla kancléřka. Agentura DPA poznamenala, že Merkelová vojenský zásah kritizovala takto otevřeně vůbec poprvé.

Merkelová odmítá plošný zákaz naftových motorů v autech, uznává ale, že otázku emisí z takovýchto agregátů je nutné vyřešit.

Omezit, případně zcela zakázat vjezd aut s naftovými motory připravuje několik německých měst. Cestu k takovémuto zákazu, který se bude týkat především starších dieselů, otevřel koncem února Spolkový správní soud v Lipsku, který rozhodl, že města mají kvůli ochraně ovzduší možnost učinit takovéto opatření. Zmíněné zákazy by se ale mohly týkat i vozů splňující emisní normu Euro 6, tedy takových, které mohly začít jezdit po 1. září 2014. Předpokládá se, že by to vyvolalo řadu soudních pří.

Merkelová sepsula i rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit na dovoz hliníku a oceli cla. "Taková cla považujeme za nezákonná," prohlásila Merkelová. Dodala, že Německo je přesvědčeným odpůrcem politiky izolacionismu, neboť takový systém škodí všem bez rozdílu. Zopakovala, že Berlín bude ve spolupráci s Evropskou unií v obchodních jednáních s USA pokračovat.

Spojené státy si podle médií pro vynětí Evropské unie z nových cel na dovoz oceli a hliníku kladou řadu podmínek v oblasti obchodní i obranné politiky, včetně omezení dodávek oceli z EU do USA na loňskou úroveň. Washington podle magazínu Der Spiegel také chce, aby EU podnikla opatření proti čínské oceli prodávané za dumpingové ceny a aby spolupracovala v řadě dalších obchodních záležitostí.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Tusk přijel do Vídně za Kurzem, chce vysondovat postoj V4 k řešení migrace

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Vídeň - Předseda Evropské rady Donald Tusk má dnes jednání s rakouským kancléřem. . Ještě před…

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 20:33 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Macron alkoholik? Salvini se ostře pustil do Francie

22.06.2018 20:01 Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes označil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama