Britské pasy se mají po brexitu tisknout v EU. Zvrácenost, běsní konzervativci

Londýn - Nové pasy Spojeného království bude tisknout francouzsko-nizozemská společnost. Fakt, že výběrové řízení, zřejmě vyhrála nebritská společnost, kritizuje řada zastánců brexitu. Ti chtějí, aby pasy, které považují za symbol znovuzískané nezávislosti, byly vyrobené v Británii.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nové tmavě modré cestovní doklady nahradí staré unijní vínové. "Je to neskutečná ironie," prohlásila podle deníku Financial Times Eloise Toddová, která vede protibrexitovou skupinu Best for Britain. Poslanec Bill Cash, který je zastáncem odchodu z Evropské unie, označil očekávaný výsledek tendru za přinejmenším nepatřičný a za symbolicky naprosto špatný.

Bývalá ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelová, která působila v probrexitovém kabinetu nynější premiérky Theresy Mayové, v souvislosti s tiskem pasů v zahraničí hovořila o zvrácenosti.

Mluvčí britských liberálních demokratů pro otázky brexitu Tom Brake poznamenal, že sága návratu modrých pasů se změnila ve frašku. Nejdříve se podle něj tvrdilo, že není nutné opustit EU, aby se Británie mohla vrátit ke své tradiční barvě pasů. "Nyní se dozvídáme, že pasy bude tisknout cizí společnost. Další ranou bude to, že zaplatíme kurzový rozdíl, neboť hodnota libry od brexitu padá a my budeme pasy muset dovážet," řekl.

Vítězem výběrového řízení bude podle britských médií francouzsko-nizozemská společnost Gemalto, která předložila levnější nabídku než britská firma De La Rue. Ta drží současný kontrakt na výrobu britských pasů. Cena zakázky je odhadována na takřka 500 milionů liber (14,5 miliardy korun) a podle listu The Daily Telegraph nabízí Gemalto cenu oproti De La Rue o 50 milionů liber nižší.

Britské ministerstvo vnitra na zprávy v médiích reagovalo prohlášením, že konečné rozhodnutí ve výběrovém řízení ještě nepadlo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská vláda s nožem na krku. Podaří se jí prosazovat zelenou politiku…

21.07.2018 12:40 Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana…

Ve Francii kvůli poradci prezidenta Macrona zatkli tři policisty

21.07.2018 12:33 Paříž - Tři policisté, kteří jsou za zveřejněním videa usvědčujícího poradce francouzského…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 11:59 Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama