Země EU potvrdily, co chtějí od jednání s Brity o budoucnosti

Brusel - Lídři 27 zemí EU dnes potvrdili svůj společný pohled na to, co chtějí od začínajících rozhovorů s Londýnem o budoucnosti vztahů mezi EU a Británií po brexitu. Schválení "vodítek" pro toto jednání potvrdil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Brexit

Smlouvu o budoucích vzájemných vztazích, o které se nyní začne vyjednávat, bude ovšem možné uzavřít až poté, co Británie na konci března 2019 z unie vystoupí. Platit pak začne až po konci roku 2020, kdy podle dohody skončí následné přechodné období. Na základě dnes přijatých zásad připraví Evropská komise konkrétní směrnice pro unijního vyjednavače Michela Barniera a jeho tým.

"Věřím, že v jednáních je teď nová dynamika. Přistupujeme k nim v duchu spolupráce a také budoucích možností," řekla v Bruselu novinářům britská premiérka Theresa Mayová, která se ovšem diskuse EU27 neúčastnila. Nyní si podle ní obě strany musí sednout a najít funkční řešení situace na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem a také podobu budoucího bezpečnostního a hospodářského partnerství. "Je v nejlepším zájmu našem i EU, abychom domluvili oboustranně výhodnou dohodu," dodala.

Mayová dnes zopakovala přání Londýna, aby bylo domluveno "silné budoucí hospodářské a bezpečnostní partnerství". Návrh nyní potvrzeného dokumentu o podobě vzájemných vztahů na sedmi stránkách kromě jiného zdůrazňuje, že unie si s Británií přeje co nejtěsnější partnerství, které se bude týkat obchodní a hospodářské spolupráce i dalších oblastí, zejména boje s terorismem a mezinárodním zločinem, ale také bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky.

Text ale také upozorňuje, že britské rozhodnutí odejít z celní unie a jednotného trhu nevyhnutelně znamená komplikace pro vzájemný obchod. Rozdílná pravidla a potřeba jejich vymáhání budou mít bohužel negativní ekonomické důsledky, především v Británii, uvedou dnes premiéři a prezidenti.

Cílem unie je ale dosáhnout u obchodní výměny domluvy o nulových tarifech a žádném kvantitativním omezení ve všech sektorech. EU má zájem na celní spolupráci při zachování regulační a právní autonomie obou stran. Ve službách je cílem EU umožnit poskytování služeb podle pravidel o hostitelském státu, ovšem opět při respektování faktu, že Spojené království nebude členem unie a nebude s ní sdílet společný regulační, dohledový a právní rámec.

"Stát, který není členem unie a nemá stejné závazky jako člen, nemůže mít shodná práva a těšit se stejným výhodám jako člen," stojí v dokumentu. Unie v něm opakuje, že čtyři svobody spojené s jednotným trhem EU (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu) jsou nedělitelné a není možné "vyzobávání třešniček" účastí jen v některých částech jednotného trhu, neboť to by poškodilo jeho integritu a dobré fungování.

Cílem 27 zemí unie je zajistit nerušené dopravní spojení s Británií, dosaženo by toho kromě jiného mohlo být uzavřením dohody o letecké dopravě, doplněné domluvou například o pravidlech letecké bezpečnosti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská vláda s nožem na krku. Podaří se jí prosazovat zelenou politiku…

21.07.2018 12:40 Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana…

Ve Francii kvůli poradci prezidenta Macrona zatkli tři policisty

21.07.2018 12:33 Paříž - Tři policisté, kteří jsou za zveřejněním videa usvědčujícího poradce francouzského…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 11:59 Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama