Vystoupení z EU? Analytik nastínil katastrofickou vizi

NÁZOR - Ekonomická a politická cena, kterou Velké Británie zaplatí za odchod z EU, je každým dnem jasnější, konstatuje ekonom Simon Tilford. Analytik z think tanku Institute for Global Change v komentáři pro server The Independent varuje, že se navzdory původnímu optimismu Británii čekají překotné ekonomické změny a bezprecedentní ztráta politického vlivu.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Brexit, ilustrační foto

Přehnaný optimismus není na místě

V Británii stále panuje široký konsensus, že s brexitem je třeba se smířit, aby byla zachována politická legitimita, poukazuje odborník. Dodává, že druhé referendum je odmítáno kvůli možnému těsnému výsledku, který by otázku nejen nevyřešil, ale naopak rozdmýchal pocit nespravedlnosti u zastánců vystoupení z EU.

Ti, kteří tvrdí, že Británie nemá jinou možnost než pokračovat v brexitu, chovají podle Tilforda přehnaný optimismus v podobu britské politiky po odchodu z EU. "Brexit nikdy nevykleští populismus ani nezabrání dalšímu úpadku politické legitimity," obává se analytik. Varuje, že brexit ve skutečnosti představuje větší hrozbu pro legitimitu britských politických institucí než případné setrvání v Unii.

V první řadě, brexit dále zkomplikuje utváření potřebné politické koalice nakloněné rozsáhlé redistribuci a investicím do infrastruktury, dovedností a vzdělání, které jsou nutné k pozvednutí zaostalých regionů v zemi, domnívá se ekonom. Soudí, že chudí, kteří hlasovali pro brexit, se v tomto směru nebudou moci spolehnout na podporu ze strany bohatších příznivců vystoupení z EU, jelikož ti preferují omezování role státu, nikoliv její expanzi.

"Ve skutečnosti je tábor (příznivců) brexitu sjednocován jedinou věcí - EU jako obětním beránkem ve věcech, které se jim nelíbí," deklaruje Tilford. Tvrdí, že pokud má Británie začít skutečně řešit ekonomické problémy těch, kteří hlasovali pro brexit, bude to díky podpoře takového programu ze strany těch, kteří chtěli v Unii setrvat.

Nebude tedy lehké přesvědčit odpůrce brextitu, aby platili více na daních kvůli řešení hlubokých ekonomických a sociálních problémů v oblastech, které hlasovaly pro vystoupení v EU, navíc za situace, kdy doznají ujmy jejich životní úroveň a svobody, očekává ekonom. Připouští, že mnoho Britů takový postoj odsoudí jako příklad sebestřednosti městských vrstev, která Spojené království do současné situace primárně dostalo.       

Ponecháme-li stranou nepohodlný fakt, že za britskou ekonomicky fragmentovanou geografii nemohou městské oblasti, které převážně volí labouristy a liberály, lze podlehnout klamu, že Británie se jednoduše semkne, přiznává Tilford. Sám však očekává, že vzájemný strach a averze neustoupí, ale pravděpodobně porostou.

Chudší a rozdělenější země

Druhým faktorem je podle analytika krátká paměť voličů. "Jen málo lidí připustí, že učinili chybu, když hlasovali pro odchod z EU. Mnoho voličů brexitu se pravděpodobně obrátí proti britským zavedeným stranám, až si uvědomí, že brexit bude dramaticky nákladnější, než byli přesvědčováni," poukazuje Tilford. Dodává, že pokud obchodní dohoda s USA urychlí rozklad britského veřejného zdravotnictví nebo Británie bude muset tančit podle not EU, aby si zajistila alespoň základní obchodní dohodu, tito voliči obviní politické elity, že je zmátly, přičemž jejich rozčarování z politiky zřejmě jen zesílí.

Zatřetí, ať se k moci v Británii dostane jakákoliv strana či koalice, dalších 10 let stráví jen hašením požáru, varuje ekonom. Tvrdí, že britští politici si začínají uvědomovat rozsah toho, čím si země projde, avšak voliči zůstávají v povzdálí, jelikož nebudou peníze ani politická síla k řešení jejich problémů, jak brexit dominující politické agendě upozaďuje vše ostatní a vláda se odcizuje běžnému životu.

Brexit zdaleka neodvrátí hrozbu ze strany populistických sil, ale Spojené království se naopak stane jejich živnou půdou, očekává analytik. Stejně tak míní, že vystoupení z EU neposílí britské politiky, ale zkomplikuje jim prosazování změn, jelikož hospodářství země bude oslabeno a společnost se polarizuje, což ponechá malý prostor pro podřizování britské ekonomiky evropským, natož světovým zájmům.

Británie může získat formální svrchovanost nad politickým rozhodováním, ale formální suverenita není suverenitou faktickou, především v případě druhořadé mocnosti, kterou dnes Spojené království je, zdůrazňuje Tilford. Míní, že zemi tak čekají nepříjemné politické volby a brexit, především pak jeho tvrdá verze, k níž se schyluje, poškodí její politickou stabilitu a legitimitu jejích politických institucí výrazně více než případné odvolání brexitu a následné řešení nespokojenosti těch, kteří pro něj hlasovali.

"Británie zůstane chudší, rozdělenější a s větším problémem politické legitimity," varuje ekonom. Obává se, že brexit zkomplikuje řešení legitimních ekonomických požadavků mnoha Britů, kteří pro něj hlasovali, v důsledku čehož se otevírá hrozba dalšího nárůstu populismu.          

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Francie poslala do Sýrie 50 tun lékařských potřeb

21.07.2018 08:33 Paříž - Francie vyslala do syrskou vládou kontrolované východní Ghúty nedaleko Damašku humanitární…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama