Johnson pod palbou. Kvůli tvrzení, že novičok je z Ruska, čelí vlně otázek

Londýn - Britský ministr zahraničí Boris Johnson čelí nepříjemným otázkám kvůli svému tvrzení, že podle britských expertů chemická látka použitá v Salisbury proti ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi pochází z Ruska.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Boris Johnson

V úterý to totiž popřel šéf výzkumného střediska v Porton Downu, podle něhož odborníci určili, že šlo o nervově paralytickou látku novičok, ale nebyli s to zjistit, odkud pochází. Tomuto přešlapu šéfa britské diplomacie dnes věnují pozornost hlavní britská média.

Johnson se navíc v této souvislosti dostal pod tlak, aby vysvětlil, zda se pozice vlády v záležitosti změnila poté, co byl vymazán tweet ministerstva zahraničí obviňující z útoku na Skripala Moskvu.

Ministr před dvěma týdny v rozhovoru poskytnutém německé stanici Deutsche Welle na otázku, proč věří, že látka použitá v Salisbury pochází z Ruska, odpověděl: "Když se podívám na důkazy, mám tím na mysli lidi z laboratoře v Porton Downu..." Dodal, že tamní experti mají vzorky této látky a že jsou si "naprosto jistí".

Šéf britského armádního výzkumného střediska v Porton Downu Gary Aitkenhead v úterý stanici Sky News řekl, že experti této laboratoře určili, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti Skripalovi a jeho dceři byl novičok. Zároveň však přiznal, že nebyli schopni prokázat, zda byla vyrobena v Rusku.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Fotbalovým mistrům světa blahopřáli Trump, Babiš i Macron

15.07.2018 22:36 Paříž - Světoví politici poblahopřáli novopečeným mistrům světa ve fotbale z Francie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama