Hra o migrantech vyvolala rozhořčení. Je to nejhloupější propaganda, tvrdí kritici

Vídeň - První veřejné představení rakouské hry o migrantech byla zrušeno poté, co ji kritici označili za „nejhloupější propagandu". Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Hra „Welt in Bewegung", česky Svět v pohybu, byla vytvořena na zakázku pro rakouské ministerstvo vnitra. Příběh je o dvou žadatelích o azyl - Syřanovi Nadimovi, který uprchl před občanskou válkou v jeho vlasti, a Mojovi „z Afriky", uvádí server The Local.

„Ekonomický migrant" Mojo je zobrazen jako člověk, který naivně opustil  svou nejmenovanou domovskou zemi poté, co viděl na YouTube videa o pašerácích, kteří tvrdili, že nově příchozí v Evropě dostanou 6 000 eur, auto a dům.

Po odmítnutí jeho žádosti o azyl se Mojo dostává do spárů extremistů z Islámského státu. Policie ho chytí a migrant je deportován. Konec jeho příběhu je ale šťastný, protože v Africe založí rodinu a začne podnikat.

Nadim je naopak dobře vzdělaný a zdvořilý, může prokázat, že uprchl z války, usiluje o integraci do rakouské společnosti a učí se německy. Díky tomu získá azyl. Mezi další postavy patří dvě rasistické starší rakouské ženy, dychtivý novinář a důvěryhodný „pomocník", který nabízí kurzy jógy pro uprchlíky. 

Hru už vidělo asi 7 až 10 tisíc dětí ve věku 11 až 17 let ve školách ve Vídni a jinde. První představení pro širokou veřejnost mělo být odehráno v hlavním městě v pátek večer. Ovšem v on-line programu byla před uvedením hry uvedena informace, že představení bylo zrušeno, údajně kvůli „odlišnému pohledu na hru a její pozadí.

Autor hry Edmund Enge řekl rádiu Oe1, že přibližně 350 učitelů ocenilo hru „téměř výhradně pozitivní kritikou a reakcemi ze všech stran". Nicméně veřejná rozhlasová stanice FM4 citovala jednoho nepojmenovaného učitele, který viděl hru a který tvrdil, že „ohrožuje roky práce v oblasti integrace". Režisérka Tina Leischová pak dílo označila za „nejhloupější propagandu".

„Hra je o tom, co ministerstvo nařídilo. Vlastně to není hra, je to indoktrinace, jejímž cílem je myslet tou správnou cestou," tvrdí Gerhard Ruiss z rakouského sdružení spisovatelů IG Autorinnen Autoren.

Mluvčí ministerstva vnitra Alexander Marakovits tyto výtky odmítá. „Je třeba zjednodušit věci. Integrace je velmi složitá otázka... Celé poselství bylo pod odborným dohledem zkráceno. Tohle nemá nic společného s propagandou nebo s něčím jiným. Jedná se pouze o poskytování informací," uvedl.

Současná rakouský ministr vnitra Herbert Kickl z krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ), způsobil v lednu rozruch návrhem, aby se žadatelé o azyl v budoucnosti ubytovávali „koncentrovaně". Domněnku, že zvolil slovo záměrně s odkazem na nacistické koncentrační tábory, odmítl. Hra ovšem byla vytvořena na pokyn jeho předchůdce z Rakouské lidové strany (ÖVP) Wolfganga Sobotky.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: EU je nepřítel USA. Rusko jen v některých ohledech

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým…

Rakousko bouchlo do stolu. Cizinci ho vysávají z peněz, utáhne kohoutky

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Vídeň - Počet dětí žijících v zahraničí, které mají v Rakousku nárok na přídavky, se za posledních…

Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž…

Fotbalovým mistrům světa blahopřáli Trump, Babiš i Macron

15.07.2018 22:36 Paříž - Světoví politici poblahopřáli novopečeným mistrům světa ve fotbale z Francie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama