EU řekla dost. Už neuvidíte ani euro, vzkázala

Kišiněv/Brusel - Orgány Evropské unie daly Moldavsku, které společně s Ukrajinou projevilo vůli stát se členskou zemí, nůž na krk ve věci čerpání evropských dotací. Od těch bude odříznuto až do doby, dokud nezmění nový volební zákon, a dokud nezatočí se zkorumpovaným státním aparátem. V sázce jsou podle britského deníku The Guardian sta miliony eur (cca 25 mld. Kč).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu

Rumunský europoslanec a vedoucí delegace Evropského parlamentu v Kišiněvě Siegfried Mureşan oznámil, že pokud moldavská vláda nesplní podmínky EU týkající se efektivního boje s korupcí a se zachováním svobodných a demokratických voleb, musí se smířit s tím, že už nedostane jediné euro.

"Jsme připraveni jim ty peníze zase uvolnit, ale teprve až se Moldavsko stane stabilní zemi, a to nejen z hlediska ekonomického, nýbrž i bezpečnostního," řekl Mureşan britskému deníku The Guardian.

Podle dostupných informací získalo Moldavsko v letech 2017-18 úvěry ve výši 40 milionů euro na stabilizaci ekonomiky a přijetí klíčových reforem, které by z něj učinily zemi splňující podmínky vstupu do EU.

Další dotace mu však byly v loňském roce odepřeny poté, co přijala moldavská vláda nový volební zákon, který je podle Benátské komise a dalších právních poradců Rady Evropy nebezpečný z hlediska zachování principu svobodných a demokratických voleb, které nejsou ovlivňovány ze strany oligarchů.

Veškeré obavy směřují na možné ovlivňování výsledku voleb ze strany podnikatelů, kteří by se mohli pokoušet ovlivňovat zejména komunální politiku ve svůj prospěch. Nový volební zákon by jim to mohl výrazně usnadnit a politici by pak byli snáze zkorumpovatelní.

Evropská komise z tohoto důvodu požádala Moldavsko k aplikaci veškerých doporučení Benátské komise, tj. zrušení nebo novelizaci nového volebního zákona.

"Ačkoliv jsme je několikrát o to žádali, dosud na to nepřistoupili, a to navzdory tomu, že tím podmiňujeme naší finanční výpomoc," dodal Mureşan ve svém vyjádření pro britský deník The Guardian

Podle dalších informací, které poskytl Mureşan britskému deníku The Guardian je EU ve věci korupce v moldavské politice více opatrná zejména po bankovním skandálu, který připravil místní voliče o téměř osminový podíl na beztak slabém hospodářském výsledku země.

Podle statistik se v místním bankovním systému ztratil v letech 2012-14 1 milion USD (cca 20 milionu CZK), což je přibližně 13 % HDP Moldavska, jedné z nejchudších evropských ekonomik.

Ztráta finančních prostředků nebyla doposud řádně vyšetřená a Evropská komise se ve své zprávě netají podezřením z toho, že neexistuje dostatečná politická vůle k tomuto kroku.

Odepření finanční pomoci se zřejmě stane tvrdým oříškem pro moldavského premiéra Pavla Filipa, který se nechal slyšet, že v tomto roce očekává přijetí 100 milionů euro z rozpočtu EU.

Kromě nového volebního zákona se Moldavsko stalo předmětem zájmů z řad EU i západních médií poté, co krátce po zvolení Donalda Trumpa amerických prezidentem těsně porazil proruský prezidentský kandidát Igor Dodon prozápadní a proevropskou protikandidátku Maiu Sanduovou.

Toho pak během výkonu mandátu moldavského prezidenta zbavil ústavní soud některých pravomocí poté, co odmítl jmenovat dva prozápadní ministry a poté, co se vyslovil pro referendum o zrušení asociační dohody s EU, sjednocení se Podněstřím a k orientaci na Rusko. Informoval o tom Martin Dorazín, český novinář zaměřující se Rusko a Balkán.

Témata: moldávie | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Francie poslala do Sýrie 50 tun lékařských potřeb

21.07.2018 08:33 Paříž - Francie vyslala do syrskou vládou kontrolované východní Ghúty nedaleko Damašku humanitární…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama